MF pracuje nad podwyższeniem kwoty wolnej od podatku

kasa domena robert.jpg

W resorcie finansów trwają prace nad podwyższeniem kwoty wolnej od podatku – powiedział Leszek Skiba, wiceminister finansów. Do 30 listopada tego roku ma powstać projekt, który zrealizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Minister był pytany w Sejmie przez posłów Kukiz‘15 o stanowisko resortu wobec poselskiego projektu, który obniża kwotę wolną od podatku przysługującą posłom. Dziś jest to 30 tys. zł. Reszta Polaków nie płaci podatków od dochodu, który nie przekracza 3 tys. zł.

Wiceminister Leszek Skiba przyznał, że nie ma jeszcze stanowiska wobec poselskiego projektu. Podkreślił, że trwają prace nad ustawą podnoszącą kwotę wolną od podatku. Rozważane jest stopniowe zwiększanie kwoty wolnej od opodatkowania o 1000 zł rocznie.

– Efekt dla budżetu byłby taki, że podniesienie o 1000 zł (czyli z poziomu ok. 3000 zł do 4000 zł) daje w efekcie zmniejszenie wpływów budżetowych w całym systemie finansów publicznych o ok. 4 mld zł. To jest tak, że w nieco ponad połowie ma to efekt dla budżetu państwa, ale oczywiście zwiększenie ma także wpływ na finanse jednostek samorządu terytorialnego i również Narodowy Fundusz Zdrowia. Z tego powodu głęboko analizujemy efekty potencjalnych zmian, jeśli chodzi o kwotę wolną, żeby budżety jednostek samorządu terytorialnego nie ucierpiały – wyjaśnił Leszek Skiba.

Prezydent Andrzej Duda złożył pod koniec ubiegłego roku projekt podwyższający kwotę wolną od podatku do ponad 8 tys. zł. Premier Beata Szydło niedawno podnosiła, że rozważane jest wprowadzenie rozwiązania, które na początek dawałoby możliwość podniesienia kwoty wolnej od podatku tym, którzy osiągają najniższe dochody.

Czytaj: Wojskowe Służby Informacyjne opracowały mechanizm wyłudzania VAT?

 

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/mf-pracuje-nad-podwyzszeniem-kwoty-wolnej-od-podatku/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj