Morawiecki: Stabilna polityka finansowa w solidarnym społeczeństwie

Mateusz Morawiecki_1.jpg

W narracji dominującej w Unii Europejskiej obowiązują w dużym stopniu dogmaty epoki liberalnej: najważniejszy jest „swobodny przepływ kapitału”, a „państwo to przeżytek” – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki, biorący udział w sesji inauguracyjnej 8. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. – Jednak praktyka dowodzi, że choćby ze względu na narastający – i wciąż nierozwiązany – kryzys związany z falą uchodźców politycy unijni coraz częściej postępują dokładnie odwrotnie – dodał.

Jego zdaniem żyjemy w nowym paradygmacie polityki monetarnej, którego do tej pory świat nie przetestował.

 

– Na kryzys gospodarczy, który wszystkich zaskoczył, odpowiedź znalazły do tej pory banki centralne obniżając stopy procentowe, luzując politykę monetarną i wdrażając coraz to nowe instrumenty polityki monetarnej. Nie wiemy dokąd nas zaprowadzi polityka gospodarcza oparta o tego typu nową politykę monetarną – uważa Morawiecki.

 

– Dlatego rząd stawia na mocną politykę gospodarczą i stabilny, zrównoważony budżet. Stabilna polityka fiskalna i finansowa, ale w zrównoważonym, solidarnym, równym społeczeństwie. Czyli w taki sposób, by owoce wzrostu były inaczej dzielone niż do tej pory. Byśmy wszyscy z nich korzystali – zaznaczył szef ministerstwa rozwoju.

Miałby w tym pomóc Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wicepremier podkreślił, że bardzo ważna jest w nim innowacyjna gospodarka – pozwalająca wyrywać się, bądź uniknąć pułapki średniego dochodu i pułapki przeciętnego produktu. – W naszej gospodarce bardzo ważna rolę do odegrania będzie miało 14 największych przedsiębiorstw w naszym kraju, ze znaczącym udziałem Skarbu Państwa – dodał Morawiecki.

 

– Dzisiaj wiemy, że rynek działa dobrze tylko wtedy, kiedy jest mądrze wspierany przez państwo  – zwrócił uwagę minister rozwoju i dodał że dzięki naszym największym spółkom-championom, państwo ma wpływ na wybrane sektory gospodarki.

Filarem Planu jest też reindustrializacja, uwzględniająca – z uwzględnieniem postulatów Komisji Europejskiej – elementy gospodarki cyfrowej. Kolejnym ekspansja zagraniczna.

 

– Bardzo mocne postawienie na ekspansję, na eksport jest wspólnym mianownikiem krajów Europy Środkowej i Wschodniej, za małych by rozwijać się wyłącznie w oparciu o rynek wewnętrzny – powiedział Mateusz Morawiecki.

źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj