„Wyrok nada transparentowi nowego symbolicznego znaczenia” – eksperci komentują wyrok ws kibiców i narodowców

baner dudi.png

Wrocławski Sądu  skazała trzech kibiców i 5 narodowców za „przytrzymywanie banneru na barierce” bez zgody właściciela. Kara to 20 godzin prac społecznych. Sąd nakazał też przepadek mienia w postaci banneru. Pytamy eksperta jakie konsekwencje wywołała dzisiejszy wyrok.

Według Stanisława Kamykowskiego, socjologa sportu,  doktoranta w Instytucie Socjologii UWr,  dzisiejszy wyrok  nada owemu transparentowi nowego, symbolicznego znaczenia:

Z perspektywy kibiców wyrok sądu nakazujący konfiskatę nada owemu transparentowi nowego, symbolicznego znaczenia. Jego treść zostanie zwielokrotniona w ramach publikacji medialnych, komentarzy czy rozmów na temat wyroku. Można również domiemywać, że hasło „Bauman + Dutkiewicz=czerwona koalicja” zacznie pojawiać się na koszulkach, bluzach, czapkach czy wlepkach. Jeśli zatem prewencyjny charakter wyroku ma dotyczyć treści, to wywoła skutek odwrotny do zamierzonego. Jeśli zaś ma mieć charaker prewencyjny wobec opierania się o barierki, to śmiem przypuszczać, że zbyt wiele osób nie zostanie przekonanych.

Ekspert uważa, że wyrok ma na celu wykorzystanie funkcji prewencyjnej by zniechęcić kibiców do wytwarzania takich banerów. Jednocześnie podkreśla, że takie działanie jest nieskuteczne:

Najciekawsze w dzisiejszym wyroku jest orzeczenie przepadku mienia w postaci konfiskaty transparentu. Art 44. kodeksu karnego przewiduje takie decyzje w sytuacji wykorzystując funkcję karzącą lub prewencyjną. Trudno domniemywać, by ów transparent miał obiektywnie wysoką wartość materialną, zatem zapewne jesteśmy w sytuacji wykorzystania funkcji prewencyjnej. Mając na uwadze wspomniane wcześniej niskie koszty wytworzenia kopii ów transparentu (nie jest on malowaną czy szytą sektorówką, a jedynie napisem na kawałku płótna), prawdopodobnie w bardzo nieodległym czasie ponownie pojawi się w przestrzeni publicznej.

Wyrok komentował  jeden ze skazanych Tomasz Oskroba:

Nie jest to dla nas zaskoczeniem, to kolejny dowód na to, że we Wrocławiu nad sądami i policją czuwa nie sprawiedliwość a prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. Ten proces i jego orzeczenie sądu są wynikiem politycznego ciśnienia, dla nas to znak, że idziemy w dobrą stronę. Dla nas to paliwo do dalszych działań – dodał. Oskarżeni będą się odwoływać od wyroku (niezależna.pl)

Czytaj: Stanisław Kamykowski: Kibice musieli w pewnym czasie zostać zidentyfikowani jako środowisko groźne dla ówczesnej władzy (PO – PSL)​

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj