„Bild”: Bundeswehrze brakuje pieniędzy na nowe czołgi

leopardy.jpg

Ze względu na brak środków w budżecie Bundeswehra musi zrezygnować z zakupu nowego sprzętu, w tym czołgów Leopard 2, potrzebnych niemieckiej armii z uwagi na napiętą sytuację na Ukrainie – podał w sobotę niemiecki dziennik „Bild”.

Z poufnego raportu ekspertów finansowych ministerstwa obrony, na który powołuje się „Bild”, wynika, że zarówno zakup nowych Leopardów, jak i zainstalowanie nowego taktycznego systemu obrony przeciwlotniczej TLVS, nie będzie na razie możliwe.

Minister obrony Ursula von der Leyen zamierzała – w związku z zagrożeniem ze strony Rosji – zwiększyć o sto liczbę czołgów.

Wydatki na wojsko mają co prawda wzrosnąć w 2017 roku o 1,7 mld euro, jednak niemal połowa tej sumy (750 mln euro) zostanie przeznaczona na podwyżki wynagrodzeń.

Niemcy nie zrealizują celu wyznaczonego na ostatnim szczycie NATO w 2014 roku w Walii – zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB oraz podniesienia do 20 proc. udziału inwestycji na sprzęt w wydatkach wojskowych.

Obecnie Niemcy wydają na wojsko 1,1 proc. PKB.

Rząd Angeli Merkel ustalił w marcu założenia budżetowe na najbliższe lata. Budżet ministerstwa obrony ma wzrosnąć z 34,3 mld euro do 39,2 mld euro w roku 2020.

Von der Leyen zapowiedziała niedawno zwiększenie stanu osobowego Bundeswehry o 14,3 tys. wojskowych i 4,4 tys. pracowników cywilnych. Pierwszy etap reformy przewiduje stworzenie 7 tys. nowych etatów wojskowych. Cały proces zwiększania stanu osobowego armii ma potrwać siedem lat. To pierwsza decyzja o zwiększeniu liczby żołnierzy od końca zimnej wojny.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/bild-bundeswehrze-brakuje-pieniedzy-na-nowe-czolgi/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj