Liroy ostro do Neumanna: „Nie umiecie odnaleźć się jako opozycja, lepiej więc skarżyć się na forum UE, i uderzać w wizerunek Polski. Straciliście rzeczywistość, nie dbacie o nasze interesy”

Parafrazując Chirac’a, odnośnie Schulza, mogę powiedzieć, że stracił on okazję do tego aby siedzieć cicho. Jeżeli on chce tak dbać o nasza konstytucję, to powinien sprawdzić opinię Komisji Weneckiej, która powiedziała, że trzeba ją zmienić aby w ogóle ruszyć.

—powiedział poseł Piotr Liroy-Marzec w TVN24, w programie „Kawa na ławę” odnosząc się do słów Martina Schulza, który na szczycie UE, wezwał do „znalezienia drogi prowadzącej do wyjścia z obecnego impasu” ws. Trybunału. Poseł Liroy przypomniał o potrzebie zmian w Konstytucji.

Właśnie oto chodzi aby coś w konstytucji zmienić, o czym dawno jako Kukiz’15 mówimy, ale wszystkie frakcje odrzucają ten pomysł, bo po co zmieniać coś w konstytucji, która jest partiokracyjna, i nie służy obywatelom. Gdybyście dbali tak o demokracje, to byście zadbali o to aby art. 4 był szanowany, chodzi np. o referenda, których domagali się obywatele. —dodał poseł Kukiz’15.

Do słów Martina Schulza nawiązał także obecny w studio Krzysztof Hetman z PSL Trzeba wiedzieć, że pan Schulz wypowiadając się o Polsce, robi to na użytek wewnętrzny swojej partii, na użytek polityki Niemiec. Takie wypowiedzi nie są przypadkowe, jego wypowiedzieć reprezentuje to o czym się dyskutuje we PE, gdzie ludzie interesują się tym co dzieje się w Polsce. PSL uważa że należy poczekać na proces, który rozpoczęła Komisja Europejska, nie będziemy popierać jeszcze rezolucji. mówił Hetman.

W programie podjęto także temat rezolucji ws. Polski, którą złożyła w Brukseli Platforma Obywatelska. Mówiliśmy o tej rezolucji, kilka miesięcy temu, że jeżeli PiS nie będzie przestrzegać prawa, to ją złożymy. Parlament Europejski jest także naszym parlamentem, są tam polscy eurodeputowani, mamy wiec prawo mówić tam o tym co złego dzieje się w Polsce, która zobowiązała się wstępując do UE, że będzie przestrzegać Konstytucji, praw krajowych i europejskich. PO wykorzysta wszystkie kroki prawne, aby przywróć przestrzeganie prawa w Polsce. —mówił poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann.

Głos w sprawie rezolucji PO i sporu o Trybunał zabrał także poseł Adam Kwiatkowski Trzeba cofnąć się do samego początku. Jest to proces, który rozpoczął się za panowania PiS i PSL, które w swojej kadencji postanowiły, zmienić zasady, i prawo TK. Dziś dyskusja na forum międzynarodowym, czy słowa Schulza, są to rzeczy, których być nie powinno. Powinniśmy rozwiązać to sami, wewnątrz kraju. Dzisiaj kiedy Prezydent i premier, budują silę V4 i ABC, kiedy przygotowują się na szczyt NATO, na tym powinniśmy się skupić. W tej sytuacji działania PO są nie na miejscu. Działania Platformy na arenie międzynarodowej skrytykował poseł Liroy, który zarzucił posłom Platformy uderzanie w wizerunek Polski.

PO nie umie odnaleźć się jako opozycja, lepiej więc poskarżyć się na forum międzynarodowym, i uderzać w wizerunek Polski. (…) Jeżeli rząd nie działania w interesie Brukseli i Berlina, to już się naraża. Ja się wychowałem na ulicy, i tam jest taka zasada, że skarżenie i donoszenie się, na innych, wiąże się z jedną odpowiedzią. Były już w historii Polski różne Targowice. Straciliście rzeczywistość. Wy nie dbacie o interesy Polski. —mówił Piotr Marzec.

Paweł Szłapka przyznał, że mimo problemów z Konstytucją i Trybunałem, nasze sprawy powinniśmy rozwiązywać wewnątrz kraju. Mamy problem w Polsce z konstytucją, ale nie powinniśmy go rozstrzygnąć na zewnątrz. Jesteśmy częścią UE, i to że przedstawiciele Unii, którzy mówią z troską o Polsce, powinniśmy brać to pod uwagę. Uważamy, że takie rezolucje na takim etapie nie powinny mieć miejsca. Myślę ze PO wyszła przed szereg, jest to granie polityczne. Rezolucja nie jest dobrym rozwiązaniem, dobrym rozwiązaniem jest wykonie wyroku Trybunału. —mówił Szłapka.

Między wicemarszałkiem Joachimem Brudzińskim a Sławomirem Neumannem wywiązała się ostrzejsza wymiana zdań, w której poseł PO zarzucił Prawu i Sprawiedliwość, współpracę z premierem Węgier Victorem Orbanem, który jest w dobrych kontaktach z Władimirem Putinem.

Czy Merkel nie spotykała się z Putinem, czy nie pobłogosławiła pierwszej i drugiej nitki gazociągu północnego? (…) Dzięki waszej współpracy z Merkel, zlikwidowaliście stocznie w Szczecinie i Gdyni. PiS przygotowało ustawę specustawy, która ma ratować przemysł stoczniowy. (…) Wy i tak już wiecie że przegraliście, Polacy nigdy Wam nie przebaczą, „politycznego kundlizmu” płaczów na korytarzach PE. — odpowiedział Brudziński.

Polska jest dumnym i suwerennym narodem. PiS opowiada się za członkostwem w UE, jeżeli tylko nasze interesy będą realizowane. Nie damy się zagonić w róg, jako jakieś gorsze państwo. My z największym szacunkiem odnosimy się do każdego, także do 10 milionowych Węgier. Nie będziemy wypłakiwać się Angeli Merkel w rękach. —dodał.

źródło: wpolityce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj