Wspomnienie o Kacie – czyli XIV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera

memoriał.jpg

          W dniach 17 – 19 maja po raz czternasty został rozegrany turniej towarzyski poświecony pamięci legendarnego polskiego zawodnika, a przede wszystkim trenera, słynnego Kata – Huberta Jerzego Wagnera.

          Hubert Jerzy Wagner jest ikoną polskiej siatkówki. To właśnie pod jego skrzydłami polscy siatkarze osiągali największe sukcesy, wśród których największym było oczywiście złoto olimpijskie zdobyte w Montrealu w 1976 roku, a oprócz tego wygrane mistrzostwa świata w Meksyku 1974 roku i drugie miejsce Mistrzostw Europy z 1975 r. W jego dream-teamie grali najwybitniejsi polscy sitarze, m. in. Tomasz Wójtowicz, Stanisław Gościniak czy Ryszard Bosek. Znany ze swojej stanowczości, wymagań, konsekwencji i katorżniczych treningów zyskał przydomek Kat. Zawsze miał jasno określony cel, a jego powiedzenie „Interesuje mnie tylko złoto” najdobitniej określa styl w jakim prowadził kadrę po kolejne zwycięstwa. Był również sekretarzem generalnym polskiego Związku Piłki Siatkowej i komentatorem sportowym.

          Hubert Wagner był nie tylko surowym szkoleniowcem, ale również prekursorem wielu nowych rozwiązań w grze. Siatkówka rozgrywana przez jego zespół prezentowała zupełnie nowy wymiar. Słynna podwójna krótka zwana potocznie wagnerówką, czy atak z drugiej linii, są rozwiązaniami wprowadzonymi właśnie przez Kata.

          Jego przedwczesna śmierć w 2002 r. stała nie niepowetowaną stratą dla całej siatkarskiej społeczności. Dla upamiętnienia człowieka – symbolu polskiej piłki siatkowej od 2003 r. rozgrywany jest turniej organizowany przez Fundację Huberta Jerzego Wagnera, w którym grają cztery zespoły. Odbywa się on w różnych miastach                  w Polsce w okresie poprzedzającym oficjalne rozgrywki reprezentacji. Sześciokrotnie triumfowała drużyna Polski. Niestety w tym roku musieliśmy uznać wyższość Bułgarów i Serbów, z którymi przegraliśmy oba spotkania. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj