Padł rekord emerytury: Mieszkaniec Wałbrzycha dostaje co miesiąc 37 groszy.

zus12.jpg

Jak donosi Radio Wrocław, 37 groszy miesięcznie to najprawdopodobniej najniższa emerytura w kraju. Do tej pory ten „rekord” należał do emeryta, który dostaje co miesiąc 45 groszy. Jak podkreśla Radio Wrocław, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może wypłacać świadczenia łącznego np. raz w roku, a musi przelewać groszową sumę co miesiąc.

Problem z rekordowo niskimi świadczeniami dla emerytów to efekt etrafionych zmian w systemie emerytalnym. By dostać minimalną emeryturę w wysokości 882 złotych miesięcznie, trzeba teraz wykazać się minimalnym stażem pracy. Dla mężczyzn wynosi on 25 lat, a dla kobiet od 20 do 25 lat.

Czytaj: Likwidacja składek na ZUS ? Abramowicz : czas skończyć ze zryczałtowanym ZUS

Jak już informowaliśmy , ZUS jest w opłakanej sytuacji finansowej. Jest ona na tyle zła, że pod znakiem zapytania stoi kwestia wypłacania świadczeń. Stan finansów narodowego ubezpieczyciela był przedmiotem posiedzenia sejmowej komisji.

Do końca marca 2016 roku ZUS miał zwrócić do budżetu 39,1 mld złotych pożyczek, zaciągniętych w poprzednich latach. Do spłaty nie doszło – termin został więc przedłużony o rok – do marca 2017.

Prezes ZUS podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny mówiła:

Wszystkie problemy sprowadzają się do poszukiwania zrównoważonego budżetu w systemie ubezpieczeń społecznych, czyli zapewnienia takie równowagi finansowej, że zaplanowane przez ustawodawcę składki mają pokryć przewidziany zakres przedmiotowy dla systemu ubezpieczeń społecznych. Taka jest idea. W praktyce jednak jest ona nie do osiągnięcia przez całe dziesięciolecia. Takich systemów, w których z tytułu składek zagwarantujemy wypłatę świadczeń bez udziału państwa praktycznie nie spotykamy. W naszym systemie składek nie jesteśmy w stanie zapewnić wypłaty wszystkich świadczeń przewidzianych przez ustawodawcę.

money.pl/radiowroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj