Wrocław: Zabytkowy magazyn sprzętu wodnego AWF do rozbiórki? Kanclerz uspokaja

awf1.jpg

Chodzi o niewielki drewniany obiekt – „Domek Żeglarza” znajdujący się na terenie kompleksu pomiędzy ul. Rzeźbiarską a Urbańskiego we Wrocławiu. Dawniej trzymany był tam sprzęt sportowy, teraz budynek – wraz ze stojącym obok tzw. „Zameczkiem” jest na sprzedaż. I „grozi zawaleniem”.

Od kanclerza AWF-u dr Zdzisława Paligi dowiedzieliśmy się jednak, że to tylko działanie zapobiegawcze. Obiektowi bowiem nie grozi obrócenie się w ruinę, tak jak to miało miejsce na przykład w przypadku zabytkowej wozowni przy ul. Orlej:

– Zamieściliśmy tabliczkę, żeby ludzie mieli rezon gdyby coś się stało – tłumaczy kanclerz dr Zdzisław Paliga. – Uczelnia nie ma pieniędzy ani możliwości, aby to naprawiać. Remont pod okiem konserwatora będzie musiał być przeprowadzony przez przyszłego właściciela obiektu.

Tyle, że póki co nie znalazł się chętny do zakupu kompleksu obiektów. Potencjalnych nabywców odstrasza zapewne wysoka cena wywoławcza – 8 mln 790 tys. złotych. Dowiedzieliśmy się, że niedawno zgłosił się chętny do zakupu Domku Żeglarza, który zlokalizowany jest na osobnej działce. Uczelnia chce jednak sprzedać wszystkie budynki na raz, gdyż stanowią one jednolity kompleks. Obecnie Domek Żeglarza wykorzystywany jest jako magazyn starego sprzętu.

Cały kompleks powstał tuż przed I Wojną Światową, w 1910 roku. Dawniej działała tam piwiarnia z salą taneczną, na piętrze były natomiast pokoje gościnne. Po wojnie w głównym budynku działała sala gimnastyczna, zas w Domku Żeglarza – zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem – trzymano sprzęt wodny. AWF od kilku lat usiłuje znaleźć nabywcę, który podejmie sięzagospodarowania tego przepięknie położonego nad Odrą kompleksu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj