Dzisiaj Święto Bożego Ciała

800px-Stargard_procesja.jpg

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, popularnie zwana Bożym Ciałem, a rzadziej Świętem Ciała i Krwi Pańskiej, to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu, obchodzona w Kościele katolickim jako święto nakazane.

Święto Bożego Ciała jest ruchome, zawsze jednak przypada 60 dni po Wielkanocy, a zatem 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. Obchodzone jest zawsze w czwartek, podobnie zresztą jak Ostatnia Wieczerza. W tym roku święto Bożego Ciała przypada na dzień 26 maja.

Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń świętej Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 roku taką uroczystość dla diecezji Liege, natomiast w 1252 roku została ona rozszerzona na całe Niemcy.

Z kolei w Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W 1420 roku na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, tak że miała być obchodzona we wszystkich kościołach w państwie.

W naszym kraju obchody święta Bożego Ciała są związane z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii katolickich. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

Jutro, 26 maja, główna procesja we Wrocławiu wyruszy z katedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim. Zostanie ona poprzedzona uroczystą mszą świętą odprawioną o godzinie 9, której będzie przewodniczyć arcybiskup Józef Kupny. Uroczysta procesja przejdzie z katedry wrocławskiej do znajdującej się przy Rynku bazyliki świętej Elżbiety.

Foto: politykstargard – praca własna
źródło: online.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj