Albert Łyjak: Neoliberałowie nazywają to „twórczą destrukcją”

albert łyjak.jpg

Wenezuela ma największe na świecie złoża ropy naftowej. Teraz sytuacja jest tragiczna.Teraz nastąpi narzucona teoria szoku według fundamentalistów wolnorynkowych takich jak Milton Friedman. Likwidacja sfery publicznej, pełna swoboda działania dla korporacji, redukcja wydatków socjalnych do absolutnego minimum. Innymi słowy radykalne: prywatyzacja, deregulacja, cięcia wydatków na cele społeczne.

Neoliberałowie nazywają to „twórczą destrukcją:. Oczywiście w imię wolności i praw jednostki.Chile jako pierwsze wdrażając program zalecany przez Miltona Friedmana stało się wzorcem z różnymi wariantami dla transformacji gospodarki w wielu państwach i dla globalizacji gospodarki.

Terapia szokowa z Chile znalazła swoje odbicie najszybciej w Brazylii, Urugwaju, Argentynie. Rządy państw tego regionu zwanego Cono Sur współpracowały ze sobą wymieniając doświadczenia. W ramach głośnej operacji „Kondor” ich służby wywiadowcze przekazywały sobie nawzajem informacje na temat „wywrotowców” i pozwalały na przeprowadzenie porwań i tortur przeciwników neoliberalnej transformacji na całym obszarze Cono Sur. Wspomniane służby były wspierane i szkolone przez CIA. „Dokładnej liczby osób, które przewinęły się przez machinę tortur w krajach Cono Sur, nie sposób wskazać. Szacuje się jednak, że torturom poddanych było 100 000 – 150 000 osób. Dziesiątki tysięcy więźniów zostało zamordowanych. W Polsce łapami Balcerowicza skolonizowano i przejęto cały majątek narodowy, zlikwidowano konkurencje. A jaki jest z tego morał. Dobrze, że nie mamy ropy naftowej, ale źle że mamy zwolenników tej fałszywej teorii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj