Odkrycie koło Kłodzka

odkrycie kolo kodzka.png

W pobliżu Kłodzka na Dolnym Śląsku, podczas budowy obwodnicy autostradowej, wykopano szczątki dwóch osad ludzkich. Prace odkrywkowe odsłoniły ślady powstałej w kulturze przeworskiej wioski rolniczej, datowanej na III–IV wiek naszej ery, oraz osady łużyckiej z IX wieku przed narodzeniem Chrystusa.

Standardowo przed rozpoczęciem prac ziemnych związanych z budową obwodnicy archeolodzy zbadali teren i właśnie wtedy natrafiono na te interesujące znaleziska.

Największe zainteresowanie archeologów wzbudziła dosyć gęsto zaludniona osada przeworska, zbudowana na palach. Ich ślady do dzisiejszego dnia widoczne są w ziemi. Licznie zamieszkała osada o charakterze otwartym sięgała aż do znajdującego się w pobliżu lasu, natomiast wykopaliska świadczą o tym, że jej mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem.

Wykonane prace odkrywkowe pozwoliły na znalezienie cennych z punktu widzenia archeologicznego przedmiotów codziennego użytku. Są to między innymi fragmenty ceramiki, czerpaków oraz dzbanów czy też talerzy. Wiele spośród nich mimo upływu wieków zostało zachowanych w doskonałym stanie. Wydobyty talerz z okresu rzymskiego świadczy o tym, że już wtedy prowadzono wymianę handlową z Rzymem. Odnaleziono również fragmenty żelaznych okuć niezbędnych do narzędzi rolniczych.

Wszystkie zabezpieczone przedmioty trafią do muzeum w Kłodzku, gdzie zostaną starannie zabezpieczone, potem poddane pracom konserwatorskim, następnie zaś zostanie zorganizowana specjalna wystawa.

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ