Raport CAS :koszty wychowywania dzieci sięgają 15-30% budżetu domowego

rodzina domena.jpg

Centrum im. Adama Smitha (CAS) ogłosiło w środę raport ws. kosztów wychowywania dzieci w naszym kraju. Z szacunków ekspertów CAS wynika, że na wychowanie w Polsce jednego dziecka do osiemnastego roku życia potrzeba od 176 tys. do 190 tys. zł. Koszty znacząco wzrastają wraz z kolejnymi pociechami. Rodzina z czwórką dzieci wyda na ich wychowanie ok. pół miliona zł. Jest to już piąta edycja raportu.

Komunikat wydany przez CAS stwierdza, że koszty te są dość wysokie, sięgają bowiem 15-30% budżetu, którym dysponuje rodzina. Zdaniem Centrum jest to główna przyczyna niskiej dzietności w Polsce.

Szef CAS Andrzej Sadowski zauważył, że podstawą utrzymania dla polskiej rodziny jest praca. Ulgi, zasiłki i pomoc rządowa nie stanowią dla niej alternatywy. Praca w Polsce jest gwarantem trwałego dobrobytu. Tymczasem w naszym kraju sytuacja na rynku pracy nie przedstawia się najlepiej. Praca w Polsce jest wysoko opodatkowana (podatki, składki, ZUS). Wysokie koszty pracy (64,5% minimalnego wynagrodzenia) stanowią barierę, uniemożliwiającą wyjście z szarej strefy. Sadowski porównał Polskę do części krajów afrykańskich, w których ponad połowa PKB powstaje w szarej strefie.

Wysoka jest również stawka VAT (23%). Rodzina z trójką dzieci oddaje państwu tylko z tytułu VAT 135 tys. zł. Raport CAS rekomenduje zmniejszenie opodatkowania pracy, która stanie się przez to powszechnie dostępna. Jest to, zdaniem autorów raportu, najlepsza polityka prorodzinna.

Czytaj: Wrocław: Osoby, które krytykują policję mają problemy

źródło: http://online.pl/386-nizsze-opodatkowanie-pracy-to-najlepsza-polityka-prorodzinna

Foto: domena publiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj