Świat bez wolności na dużym ekranie

20160530_122104.jpg

W dniach od 3 do 11 czerwca odbędzie się zorganizowany przez IPN międzynarodowy przegląd filmowy „Świat bez wolności”. Widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję, aby obejrzeć w kinie obrazy przedstawiające różne spojrzenia na ustroje totalitarne.

Udział w festiwalu jest darmowy. Aby wziąć udział w dowolnej projekcji, wystarczy wcześniej odebrać bilet w kasach Kina Nowe Horyzonty – to właśnie tam odbędą się wszystkie pokazy. Wśród nich znajdziemy filmy opisujące życie w takich krajach jak Chiny, Czechosłowacja, Kuba, Niemcy, Polska, Rosja czy Węgry. Wszystkie mają wspólny mianownik – ich akcja dzieje się w czasach panowania ustrojów totalitarnych:

– Chcemy pokazać, czym zajmujemy się na co dzień, w inny sposób. Chcemy pokazać, czym jest totalitaryzm, sięgając po sztukę – powiedział nam Paweł Ukielski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. – Świat bez wolności nie skończył się w 1989 roku. Cały czas są na świecie miejsca, gdzie tej wolności nie ma.

Projekcje filmów będą połączone z dyskusjami. Wezmą w nich udział zarówno twórcy, jak i opozycjoniści z poszczególnych krajów. Wśród nich znajdzie się między innymi Jose Torres, pochodzący z Kuby muzyk od lat osiemdziesiątych mieszkający we Wrocławiu. Poleca on uwadze film „Epokowy projekt” opowiadający o losach swojego macierzystego kraju:

– Film jest o trzech pokoleniach mężczyzn – dziadku, ojcu i synu – którzy obserwują budowę elektrowni atomowej w ich miasteczku. Pokazuje ich punkt widzenia na realia. Kluczowy jest moment, w którym Związek Radziecki zaprzestaje pomocy i budowa pada – opowiedział nam Jose Torres, porównując sytuację na Kubie do pogrążonej w kryzysie Wenezueli. – Teraz na Kubie otwierają się nowe drzwi wolności. Tylko jak szeroko i na jak długo? – Zastanawiał się muzyk.

Na festiwalu będzie można zobaczyć też takie filmy jak „Fahrenheit 451”, „Człowiek z żelaza”, „Niepochowany” czy „Pokuta”. Więcej informacji można znaleźć na stronie IPN-u oraz Kina Nowe Horyzonty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj