Wałbrzych tonie w długach: Przedsiębiorcy mają problemy

szełemej 23.jpg

Jaki jest stan finansów samorządu? Na jaką kwotę zadłużone są miejskie spółki? Tego nie wiedzą nawet sami urzędnicy! Fatalna sytuacja wpływa również na termin wypłacania pieniędzy przedsiębiorcom realizującym zadania dla miasta. Interwencję poselską w tej sprawie złożył Jacek Świat, dolnośląski parlamentarzysta z PiS. Sprawdzamy, jak tłumaczy się magistrat!

Zobowiązania miasta sięgają  aktualnie ponad pół miliarda złotych – informuje samorząd w odpowiedzi na interwencję poselską. Tyle, że ta kwota to wyłącznie zadłużenie gminy miejskiej bez uwzględnienia wyłączeń kredytów i obligacji na realizację zadań związanych z pozyskiwaniem środków pochodzących z funduszy unijnych. Nie uwzględnia ona także długów miejskich spółek, a dodajmy, że łączna kwota zaciągniętych przez nie kredytów to ponad 75 mln zł.

 Z kontroli, którą przeprowadziła Regionalna Izba Obrachunkowa wynika, że spłata samych odsetek od kredytów zaciągniętych przez Wałbrzych, wyniosła w ubiegłym roku prawie 18 mln zł. Miejski dług pogłębia również wyjście Świebodzic z Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji, bo – jak wyliczyła RIO – dług Związku to prawie 100 mln zł.

Zadłużenie Wałbrzycha należy analizować na dwóch płaszczyznach. Pierwsza dotyczy oficjalnego długu czyli ok. 500 mln zł, a druga obejmuje tzw. „dług nieoficjalny”, który wynosi ok. 75 mln zł i znajduje się m. in. w miejskich spółkach. Dodajmy, że długi spółek nie są wykazywane w budżecie miasta zatem rzeczywisty stan zadłużenia wynosi ok. 600 mln zł  – mówi nam dr Krystian Mieszkała, ekspert ds. budżetu i finansów. –  Oznacza to, że Wałbrzych jest zadłużony na ponad 100 % swoich rocznych dochodów. Kiedy weźmiemy pod uwagę tylko dochody własne tj. 300 mln zł to współczynnik zadłużenia wynosi aż 200 %. Należy podkreślić, że władze Wałbrzycha dokonują tzw. „rolowania długu” ponieważ stare długi spłacane są nowymi kredytami. Niepokoi skala tego zjawiska, w 2015 zaciągnięto 78 mln zł zobowiązań a spłacono 17 mln zł. Jeżeli władze Wałbrzych nie ograniczą spirali zadłużenia to w przyszłość może zabraknąć środków na kluczowe inwestycje – wyjaśnia dr Krystian Mieszkała.

Czytaj : Mieszkała: Wrocławskie spółki są ekonomicznymi bankrutami. Raport 2013 – 2015

Fatalny stan miejskich finansów odbija się również na współpracy z przedsiębiorcami. To właśnie oni zaalarmowali posła Jacka Świata, że samorząd ma problemy z płaceniem za wykonane prace.

Usłyszałem, że miasto wypłaci mi pieniądze, kiedy się one znajdą w miejskiej kasie. Zapytałem, kiedy to nastąpi, ale usłyszałem, że w zasadzie, to nie wiadomo. Prezydent najwyraźniej nie zadaje sobie sprawy, że w ten sposób pogrążą polskich przedsiębiorców! – Mówi nam właściciel jednej z firm, która pracowała dla miasta.

Od stycznia do marca tego roku, przedsiębiorcy niezadowoleni ze współpracy z wałbrzyskim samorządem wytoczyli miastu i podległym mu spółką łącznie osiem spraw sądowych.

W odpowiedzi na interpelację poselską czytamy:

Zadłużenie miasta nie ma związku z czasem rozliczeń z przedsiębiorcami, natomiast na ewentualną terminowość rozliczeń z wykonawcami (przedsiębiorcami) mogą mieć wpływ terminy realizacji dochodów i ich spływ na konto budżetu Gminy, a wynikające z obowiązujących ustaw np. wpływy z podatku nieruchomości płaconego przez osoby fizyczne dokonywane są cztery razy w roku – wyjaśniają urzędnicy z Wałbrzycha i dodają, że w każdym przypadku występowali do kontrahentów o przedłużenie terminu płatności.

 

Foto: fb

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ