24 lata od nocnej zmiany

nocna zmiana.jpg

Mijają 24 lata od tzw. nocnej zmiany, czyli obalenia rządu Jana Olszewskiego przez układ okrągłostołowy. W Gdańsku – Oliwie przed willą Lecha Wałęsy odbędzie się w południe manifestacja walczącej z tym układem Ligi Obrony Suwerenności.

Sprawę okrągłego stołu należy nagłaśniać, m.in. przez takie właśnie pikiety – podkreśla Wojciech Podjacki, przewodniczący Ligi.

– Będziemy domagali się ujawnienia całej prawdy, pokazania narodowi tego wszystkiego, co dotyczyło tamtych lat przełomu, które zdecydowały o naszym życiu – o tym 20-kilkuletnim okresie naszego życia, które tak  nie inaczej się ukształtowało w związku z decyzjami podejmowanymi przez ludzi, którzy bynajmniej czystych rąk nie mieli, siadając do okrągłego stołu – mówi Wojciech Podjacki.

Pierwszy po PRL demokratycznie wybrany gabinet Jana Olszewskiego został odwołany w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. na wniosek prezydenta Lecha Wałęsy.

Decyzja zapadła po tym, gdy ówczesny szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Antoni Macierewicz zrealizował uchwałę lustracyjną. Do władz państwowych i szefów klubów parlamentarnych trafiły wtedy listy z nazwiskami polityków funkcjonujących w archiwach PRL jako współpracownicy SB.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/24-lata-od-nocnej-zmiany/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj