KOD upamiętnia rocznicę wyborów kontraktowych

kijewski.jpg

Ulicami Warszawy oraz niektórych miast w Polsce i za granicą przejdą dziś marsze tzw. Komitetu Obrony Demokracji. Kodowcy chcą w ten sposób upamiętnić 27. rocznicę wyborów kontraktowych. Stołeczna manifestacja ma się odbywać pod hasłem „Wszyscy dla Wolności”.

Organizatorzy zapowiadają udział byłych prezydentów: Bronisława Komorowskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Wałęsy. Swoją obecność na pochodach zapowiedzieli również liderzy Platformy Obywatelskiej.

Politolog prof. Mieczysław Ryba zwraca uwagę, że 4 czerwca jest symbolem dla środowiska kodowskiego, liberalnego i postkomunistycznego.

– Wybory czerwcowe to jest, ich zdaniem, ten przełom. Przypomnijmy – wybory kontraktowe, czyli takie, w których Solidarność mogła uzyskać tylko i wyłącznie 1/3 głosów. Owszem, to uruchomiło pewien proces zmian, ale zarazem ustabilizowało pewną konsekwentną współpracę i trzymanie tego postkomunizmu na fali III Rzeczypospolitej. W związku z tym to wszystko, co niesie ze sobą nowa władza, czyli przerwanie tzw. „układu” – układu władzy w biznesie, polityce i w wielu innych sektorach życia społecznego, jest dla nich elementem po prostu obrazoburczym, jest dla nich rewolucją, więc odwołują się do tej symboliki – tłumaczy prof. Mieczysław Ryba.

4 czerwca to także 24. rocznica tzw. nocnej zmiany, czyli obalenia rządu Jana Olszewskiego przez układ okrągłostołowy. Decyzja zapadła po tym, gdy ówczesny szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Antoni Macierewicz zrealizował uchwałę lustracyjną. Do władz państwowych i szefów klubów parlamentarnych trafiły wtedy listy z nazwiskami polityków funkcjonujących w archiwach PRL jako współpracownicy SB.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/kod-upamietnia-rocznice-wyborow-kontraktowych/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ