Wrocław: Andrzej Wajda w Pawilonie Czterech Kopuł

andrzej wajda.jpg

25 czerwca w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu zostanie otwarte Muzeum Sztuki Współczesnej.

Będzie to oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W odrestaurowanym Pawilonie Czterech Kopuł, zaprojektowanym w 1912 roku przez Hansa Poelziga, znajdą się między innymi te obiekty sztuki współczesnej, które dotąd znajdowały się na poddaszu Muzeum Narodowego.

Kolekcja liczy 20 tysięcy obiektów wybitnych artystów i jest jedną z największych w Polsce. Zawiera dzieła takich twórców, jak między innymi Magdalena Abakanowicz, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Jan Lebenstein, Jerzy Bereś, Włodzimierz Borowski, Alina Szapocznikow, Henryk Stażewski czy też Jerzy Tchórzewski.

Dzięki temu Pawilon odzyska swoją pierwotną funkcję. Tu bowiem miała miejsce Wystawa Ziem Odzyskanych, a od 1953 roku jego pomieszczenia zajęła wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych. Budynek w 2006 roku wraz z Halą Stulecia został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Natomiast już w środę, 1 czerwca, podczas swojej wizyty we Wrocławiu, odwiedził wystawę Andrzej Wajda i był nią zachwycony. Jak określił, w Pawilonie znajdzie się teraz fantastyczna kolekcja. Pawilon odwiedził trochę z sentymentu, bowiem w 1958 roku kręcił tutaj “Popiół i diament” i chciał zobaczyć, jak ta przestrzeń się zmieniła. Wspominał, że po raz pierwszy był tutaj w 1948 roku, kiedy jako student pracował przy dekoracjach podczas przygotowywania Wystawy Ziem Odzyskanych. Światowej klasy reżyser opowiadał, że dobrze wtedy płacili, kupił sobie skórzaną kurtkę po niemieckim oficerze ubotów i zadawał nią szyku.

Czytaj: Wrocław zadłużony, ale kredyty weźmie – 150 milionów złotych. Oczywiście spłacą podatnicy

źródło: http://online.pl/408-andrzej-wajda-w-pawilonie-czterech-kopul

Foto: Anna Kowalów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj