Były więzień Auschwitz Karol Tendera odznaczony przez MSZ

Karol tandera.jpg

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odznaczyło Karola Tenderę, byłego więźnia Auschwitz, za walkę z kłamliwym określeniem „polskie obozy zagłady”. Otrzymał on odznakę Bene Merito – najwyższe odznaczenie przyznawane przez resort.

 

Karol Tendera wyraził satysfakcję, że nowy rząd wspiera jego wieloletnią walkę w obronie dobrego imienia Polski. Były więzień Auschwitz domagał się przeprosin od niemieckiej telewizji ZDF za użycie w swoim materiale słów „polskie obozy zakłady Majdanek i Auschwitz”. Chciał też sądowego zakazu posługiwania się tego typu określeniami.

 

Jednocześnie Karol Tendera podejmuje działania w celu zachowania pamięci ofiar zbrodni popełnionych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.

Odznaczenie wręczył wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, który podkreślił zasługi Karola Tendery.

– Pan Karol Tendera to 95-letni były więzień Auschwitz, zaangażowany w konspirację w obozie Auschwitz. Współpracował m.in. z Witoldem Pileckim. W ostatnich latach jest osobą bardzo zaangażowaną w walkę z kłamliwymi informacjami, jakoby istniały „polskie obozy koncentracyjne”. My jako Ministerstwo Spraw Zagranicznych popieramy działania pana Karola Tendery, cieszymy się z tego, że w tę walkę na rzecz prawdy zaangażowali się także byli więźniowie Auschwitz, osoby, które to piekło przeszły, które są niezwykle wiarygodne w opowieści o Oświęcimiu – powiedział Jan Dziedziczak.

W walkę o dobre imię Polski na arenie międzynarodowej wpisuje się także podpisanie listu intencyjnego o współpracy ws. przeciwdziałania używaniu określenia „polskie obozy koncentracyjne”. Sygnowali je w poniedziałek w Warszawie wicepremier prof. Piotr Gliński oraz szef międzynarodowej kancelarii prawnej Dentos Elliott Portnoy.

Czytaj: Wrocław zadłużony, ale kredyty weźmie – 150 milionów złotych. Oczywiście spłacą podatnicy

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/byly-wiezien-auschwitz-karol-tendera-odznaczony-przez-msz/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj