Wrocław zadłużony, ale kredyty weźmie – 150 milionów złotych. Oczywiście spłacą podatnicy

Rafał dutkiewicz 1.jpg

Władze Wrocławia nie przestają zadłużać miasta. W kwietniu władze stolicy Dolnego Śląska ogłosiły przetarg na udzielenie krótkoterminowego kredytu rewolwingowego (odnawialnego) do wysokości 70.000.000,00 zł oraz do wysokości 80.000.000,00 zł na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu. Termin składania ofert upłynął 1 czerwca.

Zamówienie Urzędu Miejskiego dotyczyło dwóch kredytów na łączną sumę 150 mln zł Uzyskane pieniądze oprócz sfinansowania deficytu mają zostać przeznaczone na spłatę zobowiązań wynikających z zaciągniętych kredytów oraz pożyczek, a także na bieżącą działalność urzędu.

Zaciąganie kredytów i pożyczek z natury rzeczy nie obciąża nadmiernie lokalnego budżetu, ale gdy skala takich operacji kumuluje się w czasie, doprowadzić może to do utraty płynności finansowej jednostek samorządowych. W przypadku Wrocławia wydaje się, że granica zdrowego rozsądku została już przekroczona, ponieważ miasto zadłużone jest na kwotę 2,6 mld zł, co stanowi około 65 proc. planowanych dochodów na 2016 r. Władze miasta powinny ograniczać zadłużenie, a nie rozkręcać spiralę zadłużenia – mówi nam radny dr Krystian Mieszkała, specjalista ds. budżetu i finansów. – Należy podkreślić, że koszty obsługi długu wyniosą w 2016 r. 88 mln zł odsetek. Tylko z samych odsetek Miasto Wrocław mogłoby pokryć potrzeby finansowe średniej gminy w Polsce. Przykładowo budżet Obornik Śląskich wynosi około 60 mln zł.

W opinii radnego  Mieszkały realne zadłużenie jest  jeszcze większe:

Zaprezentowane dane nie obejmują długów spółek miejskich, ponieważ  nie są one  wykazywane w budżecie. Zobowiązania spółek wynoszą około 3 mld zł. Reasumując, należy negatywnie ocenić politykę finansową władz miasta, ponieważ zamiast szukania oszczędności rozkręca się spiralę zadłużenia. Ponadto, mamy do czynienia z tzw. „rolowaniem”, czyli spłacaniem starych długów nowymi zobowiązaniami finansowymi.

Czytaj: Mieszkała: Wrocławskie spółki są ekonomicznymi bankrutami. Raport 2013 - 2015

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ