2 lata wymuszał pieniądze za dług nie do spłacenia

policja.jpg

Policjanci z Jawora zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wymuszenia rozbójnicze na osobie, która zaciągnęła u niego wysokoprocentową pożyczkę gotówkową. Funkcjonariusze ustalili, że po przekazaniu pożyczkodawcy pieniędzy warunki umowy uległy zmianie, a dzienne odsetki wzrosły 3-krotnie. Kiedy dłużnik nie był w stanie spłacać zobowiązania, wierzyciel blisko 2 lata poprzez bicie i zastraszanie pozbawieniem życia wymuszał od niego pieniądze. Sąd zastosował już wobec podejrzanego tymczasowy areszt na 3 miesiące.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze zatrzymali 43-letniego mieszkańca gminy Paszowice, podejrzanego o to, że od połowy 2014 roku zmuszał swojego dłużnika do spłaty comiesięcznych odsetek znacznie przekraczających wartość długu. W ten sposób pokrzywdzony przez dwa lata, na poczet kilkuset złotowej pożyczki musiał oddać łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pomimo tego „dług” nie został spłacony, a przestępczy proceder przerwali dopiero policjanci, którzy zatrzymali 43-latka.

Z ustaleń pracujących nad tą sprawą śledczych wynika, że sprawca nawiązał kontakt z osobą, która znalazła się w trudnej sytuacji finansowej i zaproponował jej wysokoprocentową pożyczkę gotówkową. Następnie od udzielonej kwoty naliczał wysokie odsetki. Dodatkowo po wypłaceniu pieniędzy podniósł 3-krotnie oprocentowanie. Takie działanie spowodowało w krótkim okresie znaczny wzrost kwoty do oddania i brak możliwości jej spłaty.

Wierzyciel blisko 2 lata nękał swoją ofiarę zmuszając ją do wywiązywania się z ustalonych przez niego finansowych zobowiązań m.in. bijąc i grożąc pobiciem, a nawet śmiercią. 43-latek zmusił również swojego dłużnika do zakupu na raty telewizora, który od razu mu zabrał. Pomimo wcześniejszych obietnic kwota pożyczki nie zmniejszyła się jednak, a podejrzany wciąż domagał się comiesięcznych rat. 

Sprawdzenia policjantów wykazały, że zatrzymany w tej sprawie mieszkaniec gminy Paszowice był już w przeszłości notowany za inne tego typu czyny. Mężczyzna usłyszał już zarzut, a sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. 

Przypomnijmy, że wymuszenie rozbójnicze zagrożone jest karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj: Ciąg dalszy „kastrowania demokracji” we wrocławskiej radzie miejskiej

 

Źródło: KPP w Jaworze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj