Rusza program “Elektryczna mobilność”

Solaris_Urbino_18_BHNS_-_RNTP_2011_-_2.jpg

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że uruchomiony zostanie nowy program „Elektryczna mobilność”. Ma to być koło zamachowe gospodarki naszego kraju. Współpracować będą administracja publiczna, instytucje badawcze, uczelnie techniczne i biznes.

Autobusy, które jeżdżą po ulicach polskich miast, mają być sukcesywnie wymieniane na elektryczne odpowiedniki (e-Busy), które są bardziej ekologiczne – emitują bowiem mniej CO2 i pyłów. W niektórych miastach normy przekroczone są nawet stukrotnie. Druga część planu obejmuje rozwój elektrycznych samochodów.

Morawiecki zapowiada, że czeka nas „czwarta fala rewolucji gospodarczej”, a konkretniej – rewolucja cyfrowa. Wicepremier ocenił, że Polska nie dogoni krajów Zachodu, jeśli chodzi o produkcję silników. Ale może postawić na nowoczesność, np. na polu aut elektrycznych. Według przewidywań za 15-20 lat będzie ich na świecie 500 mln.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wierzy w polskich naukowców, którzy słyną z nowatorstwa. Minister twierdzi, że są realne szanse na to, aby za 10 lat po polskich drogach jeździł milion elektrycznych aut, co oznacza również spore przychody dla polskich spółek energetycznych. Zapowiedziano również, że do końca br. powstanie Fundusz Elektromobilności. Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz ocenia, że w Polsce może być budowane nawet 1000 elektrycznych autobusów rocznie. Pojazdy mogłyby stać się polskim towarem eksportowym.

Foto: Kevin.B, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

źródło: online.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ