Wałbrzych: PSL ostro do Szełemeja. „Władze miasta sobie nie radzą”

szełemej 23.jpg

Zarząd Miejski PSL w Wałbrzychu przekazał mediom oświadczenie w związku z opublikowanym sprawozdaniem wykonania budżetu Wałbrzycha za 2015 rok. Ludowcy zwrócili się do prezydenta i Rady Miejskiej żądając wyjaśnienia przyczyny niewłaściwego wydatkowania środków z kasy miejskiej.

 

-Władze miasta Wałbrzycha mimo ponad 500 milionowego zadłużenia zwiększają deficyt miasta na koniec roku 2015 o kolejne 62 mln złoty. Brak racjonalizacji w wydatkowaniu środków budżetowych powoduje nie do końca przemyślane inwestycje – czytamy w oświadczeniu. – Dla przykładu: Wydatkowanie 440 0000 złotych na montaż bilbordów Wydatkowanie 350 000 złotych na budowę szaletu miejskiego ( należność do zapłaty w roku 2016) Wydatkowanie prawie 739000 zł na dokumentację projektową Centrum Kultury im. Wałbrzyskich Górników, chociaż środki na ewentualną rewitalizacje byłego kinoteatru Górnik przeznaczono na rewitalizację Starej Kopalni.

Ponadto mimo katastrofalnego zadłużenia miasta jednostki budżetowe „przejadają” otrzymywane środki budżetowe – oceniają. Dla przykładu:
ZDKiUM na wynagrodzenia przeznacza 73, 86% otrzymanych środków w 2015 roku ponad 3 mln złotych. Jednocześnie miasto wydatkowało prawie 20 mln złotych na bieżące utrzymanie dróg publicznych, gdzie przy przeprowadzeniu właściwej reorganizacji jednostki większość prac zostałoby wykonana w ramach wykorzystania zasobów osobowych jednostki – wyliczają członkowie PSL.

Czytaj: Wałbrzych tonie w długach: Przedsiębiorcy mają problemy

Jak stwierdzili w oświadczeniu: Stan finansów miasta pozwala stwierdzić, że władze miasta Wałbrzycha nie radzą sobie z prawidłowym zarządzaniem mieniem mieszkańców miasta.

-Zarząd Miejski Polskiego Stronnictwa Ludowego w Wałbrzychu mając na uwadze możliwość wprowadzenia zgodnie z ustawą zarządu komisarycznego miasta, co byłoby w naszym przekonaniu porażką samorządności społeczności lokalnej, proponuje rozpoczęcie szerokiej dyskusji przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha, Radę Miasta Wałbrzycha, wszystkich partii politycznych, organizacji działających na terenie miasta oraz regionu a także wszystkich, dla których zasady samorządności są jednym z podstawowych praw demokracji, na temat przyczyn i faktycznego stanu finansów miasta oraz wypracowania koncepcji wyjścia z katastrofalnej sytuacji finansowej” – podkreślili ludowcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj