215 mln lat temu na Górnym Śląsku żyły prażółwie

pradawny zówik.jpg

Polscy paleontolodzy odkryli skamieniałości pierwotnego żółwia. Gatunek ten nie był jak dotąd znany nauce. Żółw żył ok. 215 mln temu. Uczeni z Instytutu Paleontologii PAN opisali znalezisko, a także skatalogowali skamieniałe pozostałości 200 sztuk.

Żółwie chodziły po Ziemi, zanim na naszej planecie zapanowali ich więksi, gadzi kuzyni – dinozaury. Żółwie sprzed milionów lat nie różniły się wiele od tych dzisiejszych. Żyły w Afryce, Europie, Azji, Ameryce Południowej, nawet na Grenlandii. Występowały również w Polsce. Na ich szczątki natrafiono jednak stosunkowo niedawno, bo kilka lat temu (we wrześniu 2008 r.).

Skamieniałości odnaleziono w Porębie na Górnym Śląsku w pobliżu wysypiska śmieci. Odkrywcą jest dr Tomasz Sulej z Instytutu Paleontologii PAN. Przy przygotowywaniu terenu pod wysypisko odkryto ziemię, ujawniając warstwy pochodzące z triasu. Prawdopodobnie kiedyś płynęła tamtędy rzeka. Na miejscu dr Sulej znalazł ząb dinozaura oraz kawałek pancerza, który należał do żółwia.

Żółw z Poręby żył na lądzie. Przypominał współcześnie występującego żółwia greckiego, był jednak od niego dużo większy. Mierzył 1 m długości, skorupa miała nawet 50 cm. Głowa i ogon u żółwi z tego gatunku były tak sporych rozmiarów, że nie mogły być wsuwane do pancerza. To dopiero później wykształcona zdolność.

źródło: http://online.pl/425-215-mln-lat-temu-na-gornym-slasku-zyly-prazolwie

Foto: Claire Houck, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj