Polscy paleontolodzy odkryli skamieniałości pierwotnego żółwia. Gatunek ten nie był jak dotąd znany nauce. Żółw żył ok. 215 mln temu. Uczeni z Instytutu Paleontologii PAN opisali znalezisko, a także skatalogowali skamieniałe pozostałości 200 sztuk.
Żółwie chodziły po Ziemi, zanim na naszej planecie zapanowali ich więksi, gadzi kuzyni – dinozaury. Żółwie sprzed milionów lat nie różniły się wiele od tych dzisiejszych. Żyły w Afryce, Europie, Azji, Ameryce Południowej, nawet na Grenlandii. Występowały również w Polsce. Na ich szczątki natrafiono jednak stosunkowo niedawno, bo kilka lat temu (we wrześniu 2008 r.).
Skamieniałości odnaleziono w Porębie na Górnym Śląsku w pobliżu wysypiska śmieci. Odkrywcą jest dr Tomasz Sulej z Instytutu Paleontologii PAN. Przy przygotowywaniu terenu pod wysypisko odkryto ziemię, ujawniając warstwy pochodzące z triasu. Prawdopodobnie kiedyś płynęła tamtędy rzeka. Na miejscu dr Sulej znalazł ząb dinozaura oraz kawałek pancerza, który należał do żółwia.
Żółw z Poręby żył na lądzie. Przypominał współcześnie występującego żółwia greckiego, był jednak od niego dużo większy. Mierzył 1 m długości, skorupa miała nawet 50 cm. Głowa i ogon u żółwi z tego gatunku były tak sporych rozmiarów, że nie mogły być wsuwane do pancerza. To dopiero później wykształcona zdolność.
źródło: http://online.pl/425-215-mln-lat-temu-na-gornym-slasku-zyly-prazolwie
Foto: Claire Houck, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons