Bezpłatne leki dla seniorów powyżej 75. roku życia. Nowe przepisy wchodzą w życie

leki.jpg

Dziś wchodzi w życie ustawa wprowadzająca darmowe leki dla seniorów. Zgodnie z nowelą, każdy, kto ukończył 75. rok życia, ma prawo do bezpłatnych leków, które znajdą się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

Przy ustalaniu wykazu szef resortu zdrowia będzie kierował się m.in. zaspokojeniem potrzeb zdrowotnych seniorów, dostępnością i bezpieczeństwem stosowania leków oraz stosunkiem kosztów do uzyskiwanych efektów zdrowotnych leków. Pierwszy wykaz ma być ustalony nie później niż do 1 września 2016 r. Produkty wymienione w wykazie będą objęte refundacją. Lista będzie stopniowo rozszerzana. Bezpłatne leki i wyroby medyczne dla osób starszych będą mogli przepisywać na receptę lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

„Nowelizacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom seniorów, dla których kwoty wydawane na leki stanowią znaczną pozycję w budżetach domowych. Część tych osób, zazwyczaj cierpiących na kilka chorób, nie wykupuje przepisanych leków, bo są dla nich za drogie. W rezultacie przerywają leczenie lub go nie podejmują, co jeszcze bardziej pogarsza ich stan zdrowia. Nowe regulacje wpisują się w priorytety polityki lekowej państwa, której głównym beneficjentem ma być pacjent” – czytamy w komunikacie biura prasowego Sejmu.

Nowela ma sprzyjać poprawie stanu zdrowia i jakości życia osób starszych oraz zapewnić efektywną realizację art. 68 ust. 3 konstytucji mówiącego, że władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku.

źródło: http://telewizjarepublika.pl/bezplatne-leki-dla-seniorow-powyzej-75-roku-zycia-nowe-przepisy-wchodza-w-zycie,34509.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj