Milionowe straty w dziedzinie informatyzacji za rządów PO-PSL

Donald Tusk nowy i ładny.jpg

Skarb Państwa stracił miliony złotych w skutek nieprawidłowości Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pod rządami PO-PSL – wynika z raportu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które skontrolowało resort niespełna dwa lata temu. Dziś wnioski z kontroli publikuje tygodnik „Wprost”.

Sprawa dotyczy jednego z największych rządowych projektów informatycznych „pl. ID”. Jednym z jego celów było wprowadzenie elektronicznego dowodu tożsamości. Pieniądze na projekt miały pochodzić z Unii Europejskiej.

Inwestycja okazała się jednak porażką, a jej sfinansowanie obciąży budżet państwa. Raport CBA wskazuje, że winni są najbliżsi współpracownicy byłych szefów MSW Jacka Cichockiego i Bartłomieja Sienkiewicza, którzy działając w ich imieniu naruszali prawo.

Poseł Arkadiusz Czartoryski, szef sejmowej komisji administracji zwraca uwagę, że problem jest szerszy. Jak dodaje, obszar informatyzacji w Polsce nie działa sprawnie.

– Jeżeli chodzi o obszar Ministerstwa Spraw Wewnętrznych to wiele rzeczy w nim nie działa, chociażby urzędy stanu cywilnego. Musieliśmy na rok odłożyć wprowadzenie ustawy ze względu na to, że ludzie mieli problemy z rejestracją swoich ślubów poprzez wprowadzenie tych systemów elektronicznych. Innym przykładem jest ZUS oraz inne obszary, w których wydano gigantyczne pieniądze, a te systemy informatyczne nie działają. Obszar informatyzacji kraju to jedna z najbardziej skorumpowanych dziedzin w kraju – zaznacza Arkadiusz Czartoryski.

Należy przypomnieć, że kwestia projektu „pl.ID” była jednym z tematów rozmowy byłej szefowej resortu rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej i byłego szefa CBA Pawła Wojtunika, podsłuchanej w restauracji Sowa i Przyjaciele.

Paweł Wojtunik mówił wtedy, że ten projekt to „syf”, zaś Bieńkowska, zaznaczyła, iż nie zostanie on rozliczony w ramach unijnych środków.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/milionowe-straty-w-dziedzinie-informatyzacji-za-rzadow-po-psl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj