Ranking innowacyjności

flaga unii.jpg

Pod względem innowacyjności UE skróciła dystans do USA i Japonii – wynika z dorocznego rankingu innowacyjności KE. Przewaga światowego lidera – Korei Południowej – wzrosła. Polska mimo poprawy wypada w rankingu poniżej średniej UE.

KE dzieli państwa unijne na cztery kategorie. Pierwsza to liderzy innowacji, których wskaźnik innowacyjności jest znacznie powyżej unijnej średniej. W tej grupie znajdują się Dania, Finlandia, Niemcy i Szwecja. Za nimi jest grupa państw o poziomie innowacji powyżej lub blisko średniej UE. Są to Austria, Belgia, Francja, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Słowenia i Wielka Brytania.

Poniżej średniej unijnej pod względem innowacyjności plasują się Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Węgry, Włochy, Litwa, Malta, Portugalia, Słowacja i Hiszpania. W tej grupie znajduje się także Polska. Z kolei państwa o innowacyjności znacznie poniżej średniej to Bułgaria, Łotwa i Rumunia.

Z państw spoza UE Szwajcaria wypada lepiej od wszystkich europejskich gospodarek. Islandia znalazłaby się w drugiej grupie, Norwegia i Serbia w trzeciej, zaś Macedonia i Turcja plasują się wśród państw o najniższym wskaźniku innowacyjności.

Ranking powstaje na podstawie 25 wskaźników, takich jak udział osób z tytułem doktora, międzynarodowe publikacje naukowe, udział doktorantów spoza UE w ogólnej puli studentów, wydatki na badania i rozwój, liczba patentów czy udział zaawansowanych technologicznie towarów w eksporcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj