Trwa VI Europejski Kongres Finansowy

mateusz Morawiecki5.jpg

Polska może w Europie wygrywać z najlepszymi – powiedział w poniedziałek na rozpoczęciu VI Europejskiego Kongresu Finansowego wicepremier Mateusz Morawiecki. Do Sopotu zjechało ok. tysiąca biznesmenów, naukowców i polityków, by dyskutować o problemach UE i jej dalszej integracji.

W wystąpieniu inauguracyjnym “Jaka przyszłość Polski w Europie?” wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki nawiązał do wygranego przez Polskę meczu z Irlandią Północną na Euro 2016.

– Jak się okazało, możemy wygrywać w Euro (…) i myślę, że przyszłość Polski w Europie mniej więcej jest taka sama jak naszej drużyny, wygrywać możemy z najlepszymi – mówił wicepremier.

Morawiecki przytoczył jako warte rekomendacji dla naszego kraju wiele zaleceń, które powstawały w czasie dotychczasowych pięciu edycji EKF. Wśród nich wymienił m.in. wypracowanie wspólnej strategii w zakresie polityki przemysłowej, dbałość o współpracę między instytutami badawczymi a przemysłem, innowacyjność w gospodarce oraz “odejście od polityki najniższych płac, czyli od polityki konkurencji cenowej”.

Kolejną rekomendacją EKF konieczną – zdaniem wicepremiera Morawieckiego – do wprowadzenia w Polsce jest „wypracowanie długoterminowych oszczędności”.

Wicepremier zaznaczył, że Polska, by jak najlepiej się rozwijać w coraz mocniej różnicującej się Europie, powinna wypracowywać wspólne stanowisko z Europą, ale “jednak jak najmocniej patrzące na nasze charakterystyczne położenie”. Przypomniał, że w wielu krajach Unii Europejskiej „panuje przerost systemów bankowych, a w Polsce sektor bankowy nie jest jeszcze za duży w stosunku do PKB”.

– W Wielkiej Brytanii czterokrotnie przewyższa PKB, we Francji również parokrotnie przewyższa PKB – wymienił Mateusz Morawiecki.

Wicepremier podkreślił też wagę prognozowania, by rozpoznać gdzie będziemy za trzy, cztery, czy pięć lat i do tego dopasować “najróżniejsze polityki”.

– Dziś 80 procent swojego handlu kierujemy do Unii Europejskiej i jest to oczywiście dość dużo (…), więc chcemy się na pewno zdywersyfikować – mówił Mateusz Morawiecki.

Przypomniał, że według ostatnich obliczeń Banku Światowego ponad 90 procent wzrostu światowego PKB w najbliższych 10 latach będzie ulokowane poza Unią Europejską.

Jego zdaniem konieczne byłoby też znalezienie odpowiednich – niszowych, branż w gospodarce, które Polska powinna promować.

– Czy jesteśmy w stanie konkurować z Europą zachodnią w tym, co oni już od stu lat świetnie robią np. silnikami diesla itp.? Średnio. Ale jeżeli widzimy wszyscy, że za pięć dziesięć, dwadzieścia lat królować będą silniki hybrydowe (…),to tu jest nasza przestrzeń– mówił szef resortu rozwoju.

W pierwszym dniu Kongresu debatowanego m.in. o przyszłości Europy i możliwych scenariuszach jej rozwoju. W dyskusji uczestniczyli m.in. wicekanclerz Niemiec w latach 1998-2005 Joschka Fischer, przewodniczący Rady Programowej EKF Jan Krzysztof Bielecki oraz prezes zarządu Banku Pekao SA Luigi Lovaglio.

W drugim dniu Kongresu zaplanowano kilkadziesiąt dyskusji tematycznych, a w trzecim dniu dyskusja ma dotyczyć strategii, które mogą pozwolić gospodarce uniknąć tzw. pułapki średniego wzrostu.

VI Europejski Kongres Finansowy został zorganizowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, PKN ORLEN, Giełdę Papierów Wartościowych, Bank Pekao oraz NDI. Partnerami głównymi wydarzenia są PKO Bank Polski oraz PGE Polska Grupa Energetyczna. Polska Agencja Prasowa jest partnerem medialnym wydarzenia.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/sopot-trwa-vi-europejski-kongres-finansowy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj