Wrocław: Rada Osiedla chce poprawić bezpieczeństwo, urzędnicy chwalą kierowców

Rada Osiedla biskupin.jpg

W kwietniu w okolicy pętli przy ul. Mickiewicza doszło do tragicznego wypadku. Taksówka jadąca w stronę centrum potrąciła na pasach małżeństwo – kobieta zginęła na miejscu, mężczyzna trafił do szpitala. Z kolei 12.06. 2016 r, przy pętli tramwajowej na tej ulicy dachował samochód.  Rada Osiedla Biskupin – Sępolno – Dąbie – Bartoszowice wystąpiła do magistratu o poprawę bezpieczeństwa. Interpelację do prezydenta złożył radny, dr Krystian Mieszkała.

-Ulica Mickiewicza jest długą, prostą ulicą prowadzącą z centrum miasta do wschodnich dzielnic. Powoduje to, że kierowcy traktują ją jak drogę przelotową i notorycznie przekraczają prędkość, gdy tymczasem wrocławianie przekraczają ją, gdy idą na spacer, basen czy na tramwaj – mówi nam dr Krystian Mieszkała. – Dlatego Rada Osiedla zwróciła się o zastosowanie środków, które pomogą egzekwować przepisy ruchu drogowego.

Według Rady Osiedla niezbędne jest m.in. wybudowanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach ul. Mickiewicza z ulicami Paderewskiego i Godebskiego i budowa azylów dla pieszych.

W odpowiedzi na prośbę o poprawę bezpieczeństwa, urzędnicy pochwalili kierowców:

-Odnosząc się do wniosku o wybudowanie sygnalizacji świetlnej, na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Paderewskiego informuję, że skrzyżowanie to jest obciążone niewątpliwie dużym ruchem drogowym, w tym także na wlocie podporządkowanym (ul. Paderewskiego).  Dodatkowo przejazd komplikują przecinające skrzyżowanie linie tramwajowe o nietypowym przebiegu ruchu. Z uwagi na ruch tramwajowy i duży ruch kołowy, wyjazd z wlotu podporządkowanego jest kłopotliwy a przejazd przez skrzyżowanie jest przez uczestników oceniany jako trudny. Z tego powodu kierowcy zachowują zwiększoną ostrożność i poruszają się z mniejszą prędkością. Zasada zachowania ograniczonego zaufania powoduje uważne korzystanie z pierwszeństwa przejazdu i szybkie oraz skuteczne reagowanie na nieprawidłowe zachowanie innych uczestników ruchu. W efekcie, choć skrzyżowanie funkcjonuje w świadomości społecznej jako niebezpieczne, w rzeczywistości w 2015 roku nie było w tej lokalizacji żadnego wypadku. Było co prawda 16 stłuczek, ale żaden z uczestników nie został nawet ranny – napisali wrocławscy urzędnicy w odpowiedzi na interpelację radnego Mieszkały i zaznaczyli, że w planach jest gruntowna przebudowa.

Całość odpowiedzi można znaleźć pod adresem: http://bip.um.wroc.pl/interpelacja/22168/interpelacja-w-sprawie-poprawy-bezpieczenstwa-przy-ulicy-mickiewicza

Tymczasem przewodniczący zarządu osiedla, Jacek Przybyło, mówi portalowi wDolnymŚląsku.com, że bezpieczeństwo to przede wszystkim prewencja, a więc zapobieganie zdarzeniom.

-Dlatego policja w okresach natężonego ruchu organizuje akcje np. Znicz (1 listopada), żeby zapobiec wypadkom, a nie tylko liczyć statystykę. Powoływanie się, że zabudowa sygnalizacji na skrzyżowaniu Mickiewicza – Paderewskiego przy obecnym układzie spowoduje frustrację kierowców to chyba kpina, bo właśnie teraz tak jest. Po to są elektroniczne systemy kierowania ruchem, żeby tego uniknąć, ale we Wrocławiu nie można poprawnie tego zrobić (przykład ITS). Czy mamy czekać na wypadki z udziałem ludzi i wtedy coś ruszy, ile zatem punktów statystycznych  warte jest zdrowie czy życie ludzkie? – Dopytuje. – Obwodnica przez WW ma być złotym środkiem na rozwiązanie problemów komunikacyjnych to kolejna kpina. W sprawie przejścia – bubla na Monte Cassino wystosowaliśmy stosowne pismo – dodaje Jacek Przybyło.

Czytaj:  Wrocław zadłużony, ale kredyty weźmie – 150 milionów złotych. Oczywiście spłacą podatnicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj