Fuzja polskiego grafenu rozwinie osiągnięcia naukowe

grafen.jpg

Osiem polskich instytucji połączyło siły i wspólnie działają na rzecz komercjalizacji polskich rozwiązań dotyczących grafenu. Inicjatywę Graphen in Poland tworzą innowatorzy z polskich placówek naukowych i z prywatnych firm.

– Inicjatywa Graphene in Poland została powołana przez środowisko naukowo-badawcze we współpracy z sektorem przemysłowym w celu komercyjnego wykorzystania polskich osiągnięć naukowych – mówi twórca jednej z metod produkcji grafenu wysokiej jakości, dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych.

Graphene in Poland tworzą: Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Łódzkiego, firmy Nano Carbon, Advanced Graphene Products (AGP) i SECO/WARWICK.

Graphene in Poland rozpoczął działalność podczas trwającej od poniedziałku w Warszawie międzynarodowej konferencji Graphene Week. Instytucje wspólnie prezentują na niej prototypy urządzeń wykorzystujących grafen.

Graphene Week to najważniejsza na świecie konferencja naukowa o grafenie organizowana w ramach Graphene Flagship – największego unijnego programu badawczego w historii. Polska została poproszona o przygotowanie tegorocznej edycji wydarzenia w uznaniu wkładu w badania nad grafenem.

Grafen, czyli jednoatomowa warstwa węgla, wykazuje szereg właściwości nie występujących razem w jakimkolwiek innym materiale. Jest niezwykle wytrzymały, elastyczny, przezroczysty, przewodzi ciepło i prąd, może być też izolatorem. Jego zastosowanie bada się w wielu dziedzinach. Może posłużyć m.in. do skonstruowania elastycznych smartfonów, wydajniejszych ogniw słonecznych, superczułych detektorów gazów i opracowania nowatorskich terapii antynowotworowych.

– Grafen zapoczątkował nową epokę technologii materiałów dwuwymiarowych, a Polska jako jeden z liderów w tej dziedzinie wyznacza kierunki innowacyjnego rozwoju – zaznacza dr Włodzimierz Strupiński.

Naukowcy z ITME wynaleźli unikalną metodę produkcji grafenu na węgliku krzemu, potrafią też pokryć grafenem warstwę germanu. Według ekspertów obydwie technologie mogą zrewolucjonizować elektronikę. Instytutowi Technologii Materiałów Elektronicznych udało się też pokryć nowym materiałem arkusz miedzi o rozmiarach przemysłowych, a więc 50 cm x 50 cm, co jest dokonaniem na skalę światową. Co więcej, pracownicy ITME zbudowali szybę grzejącą z warstwą grafenu oraz pierwszy na świecie, gotowy do sprzedaży grafenowy czujnik pola magnetycznego.

Politechnika Łódzka opracowała z kolei niepowtarzalny grafen wielkopowierzchniowy HSMG ® (High Strength Metallurgical Graphene ®), czyli wytwarzany na ciekłym metalu. Uczelnia razem z SECO/WARWICK stworzyła też GraphRoll. Ten materiał umożliwi skonstruowanie baków na paliwo dla samochodów o napędzie wodorowym, które będą zabezpieczone przed eksplozją.

Natomiast Politechnika Warszawska wciąż rozwija działalność Laboratorium Grafenowego. Pracuje w nim nad znacznym obniżeniem kosztów otrzymywania grafenu. Uczelnia we współpracy m.in. z ITME opracowała także z wykorzystaniem grafenu: inteligentne materiały do filtracji wody pitnej, pasty przewodzące i atramenty do druku, bezprzewodowy czujnik glukozy, rezystywny czujnik ciśnienia oraz elastyczny wyświetlacz dla elektroniki.

W ramach inicjatywy Graphene in Poland firmy Nano Carbon i Advanced Graphene Products – spółka spin-off Politechniki Łódzkiej – zajmą się komercjalizacją wyników polskich badań. AGP ma w planach m.in. wprowadzenie na rynek komponentów grafenowych do kompozytów dla branży lotniczej i motoryzacyjnej.

Źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/fuzja-polskiego-grafenu-rozwinie-osiagniecia-naukowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj