Już ponad 400 nie-rolników chce nabyć ziemię rolną

ziemia.jpg

Agencja Nieruchomości Rolnych podała w środę do wiadomości, że złożonych zostało ponad 400 wniosków z prośbą o wyrażenie zgody na sprzedaż ziemi rolnej osobom, które nie są rolnikami.

Wnioski wpłynęły do ANR do minionej środy. Jak dotąd zajęto się 25 wnioskami. Jeden z nich został rozpatrzony negatywnie. W pozostałych przypadkach decyzja była pozytywna. Osoby te chcą prowadzić gospodarstwa rolne.

ANR uruchomiła nowy serwis w Internecie, www.gospodarstwopolska.pl, gdzie znajdują się teksty ustaw i objaśnienia nowych przepisów ws. obrotu gruntami rolnymi. Specjalny koordynator dopilnuje, aby sprawnie odpowiadano na pytania. Chodzi o to, by skomplikowane formuły prawne były przejrzyste i zrozumiałe dla wszystkich.

Sejm uchwalił nową ustawę 14 kwietnia br. Prawo na 5 lat wstrzymało sprzedaż państwowych gruntów. Z ustawy wyłączono działki o powierzchni do 2 ha, a także te, które przeznaczone są na cele inne niż rolnictwo (budownictwo mieszkaniowe, magazyny, centra biznesowe). Państwo polskie stawia od teraz na dzierżawę. Nabywcą gruntów rolnych może być tylko rolnik – osoba fizyczna, osobiście gospodarująca na areale nieprzekraczającym 300 ha. Musi mieć kwalifikacje rolnicze, a także od 5 lat zamieszkiwać w gminie, gdzie znajduje się przynajmniej część jego dóbr ziemskich. Prawo pierwokupu ziemi zagwarantowano Agencji Nieruchomości Rolnych. Nie obejmuje ono jednak dziedziczenia gruntów.

źródło: http://online.pl/474-juz-ponad-400-nie-rolnikow-chce-nabyc-ziemie-rolna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj