Mamy dziś wiele spraw do omówienia – partnerstwo polsko-niemieckie jest jednym z ważnych fundamentów UE
— mówił prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Angelą Merkel.
Do spotkania doszło podczas wizyty prezydenta Dudy w Niemczech, z okazji 25-lecia traktatu o polsko-niemieckiej współpracy.
Przemówienie prezydenta Dudy:
Tak jak mówiłem wczoraj podczas konferencji z prezydentem Gauckiem, to przykład, który powinien być naśladowany na całym świecie. Dwa społeczeństwa, które popadły w tak głęboką, dramatyczną, złą relację w związku z II wojną światową, potrafiły wybaczyć. Jestem dumny z tego, że Polacy umieli wybaczyć Niemcom, jestem dumny z postawy polskich biskupów i biskupów ewangelickich.
Narastająca wzajemna życzliwość – okazywana Polakom w trudnych czasach stanu wojennego, gdy wielu ludzi emigrowało. To zostanie zapamiętane. Ta możliwość, którą stworzyła „Solidarność”, Polacy, którzy chcieli być wolnymi ludźmi – czego efektem był upadek muru berlińskiego – dało możliwość zawarcia traktatu, który przez 25 lat jest realizowany.
Są mankamenty – do tej pory nie został zrealizowany w pełni, ale nasze relacje są bardzo dobre. To relacje sąsiedzkie, oparte na życzliwości i wzajemnych kontaktach między ludźmi, na wymianie młodzieży. Wierzę głęboko, że następne ćwierćwiecze naszego sąsiedztwa będzie budowaniem dobrych relacji, przyjaźni opartej na wzajemnym szacunku i tak, jak pani kanclerz powiedziała – mamy kwestie sporne. Ale uśmiecham się – to jak w dobrym małżeństwie, są kwestie sporne, ale jeśli jest wzajemna życzliwość, to wszystkie te kwestie udaje się rozwiązać, a przynajmniej znaleźć rozwiązania do zaakceptowania dla obu stron.
Mamy dziś wiele spraw do omówienia – partnerstwo polsko-niemieckie jest jednym z ważnych fundamentów UE. Pokazując jedność, jesteśmy w stanie walczyć o to, by obywatele odzyskali zaufanie do UE, która jest dotykana kryzysami. Rzecz cała polega na tym, by te kryzysy starać się rozwiązać razem. (…) Chcemy, by szczyt NATOwzmocnił sferę bezpieczeństwa na wschodzie i południu, by uwzględniał wszystkie aktualne problemy. Chciałem podziękować pani kanclerz za udział oddziałów niemieckich w ćwiczeniach Anakonda.
Obecność wojskowa pokazująca, że NATO jest żywe, jest niezwykle ważna. Wierzę, że szczyt NATO podejmie w tym zakresie decyzje, że obecność NATO będzie rotacyjna, ale stała, permanentna. Na pewno będziemy rozmawiali o innych sprawach – o kryzysie migracyjnym, o najlepszych rozwiązaniach. Będę chciał rozmawiać z panią kanclerz o Trójkącie Weimarskim i współpracy w wielu obszarach współpracy między naszymi krajami. Jeszcze raz dziękuję.
Wcześniej niemiecka kanclerz zapewniała, że robi wszystko, co możliwe, by polsko-niemieckie relacje były dobre.
Nie możemy ustawać w pracy nad tym, musimy stale podejmować wyzwania, przed jakimi stoimy. Jesteśmy dobrymi sąsiadami, przyjaciółmi – to okazja, by gdy mamyrozbieżności, znaleźć drogi porozumiewania się
— mówiła Merkel.
Kanclerz podkreślała radość z polsko-niemieckich konsultacji rządowych i tego, że szczyt NATO odbędzie się w Warszawie.
Panie prezydencie, witam serdecznie w Berlinie!
— zaznaczyła.