Nauka i wiedza- przegląd gazety Obywatelskiej

grafen.jpg

 

Prophix

Prophix to szczoteczka do zębów wyposażona w aparat 1080p pozwalająca na oglądanie wnętrza jamy ustnej podczas szczotkowania. Oczywiście obraz wyświetlany jest w dedykowanej aplikacji na smartfonie. Kamerka umożliwia również wykonywanie zdjęć, by właściciel szczoteczki mógł tydzień po tygodniu porównywać stan dziąseł i zębów. Czy urządzenie jest niezbędne? Raczej nie, i prawdopodobnie będzie niewielu chętnych, ponieważ by zdobyć szczoteczkę Prophix trzeba przygotować się na wydatek rzędu 400 dol.

Dogo – wspina się po schodach i strzela

Izraelska firma General Robotics stworzyła niewielkiego Taktycznego Robota Bojowego „Dogo”. Urządzenie potrafi wspinać się po schodach, poruszać po trudnym terenie i ostrzeliwać cele za pomocą pistoletu Glock. Maszyna ma do dyspozycji 14 pocisków. „Dogo” został wyposażony w osiem kamer, które zapewniają jego operatorowi widok 360 stopni, a akumulatory pozwalają mu na pracę od 2 do 5 godzin. Jak zapewniają twórcy robota, po krótkim szkoleniu jego operator jest w stanie sterować maszyną i oddać 5 strzałów w ciągu 2 sekund.

Robota wyposażono też w gaz pieprzowy oraz urządzenie emitujące światło, które tymczasowo oślepia człowieka stojącego w odległości 5-10 metrów od robota. Dogo powstał przede wszystkim z myślą o wykorzystaniu go przez jednostki specjalne oraz jako urządzenie wspierające piechotę w czasie walk w mieście.

Microsoft i Facebook położą transatlantycki kabel

Microsoft i Facebook mają zamiar ułożyć na dnie Atlantyku nowy kabel łączący Amerykę z Europą. Kable MAREA ma zapewnić niezakłócony szybki przepływ danych z chmur i usługo oferowanych przez Microsoft, Facebooka oraz ich klientów. Budowa kabla ma rozpocząć się w sierpniu 2016 roku, a zakończenie prac przewidziano na październik roku 2017.

MAREA będzie kablem o największej przepustowości na Atlantyku. Będzie się on składał z ośmiu par światłowodów, a jego początkowa przepustowość wyniesie 160 terabitów na sekundę. Kabel o długości 6600 kilometrów będzie obsługiwany i zarządzany przez firmę Telxius, należącą do trzeciego partnera w przedsięwzięciu, hiszpańskiej Telefoniki. Połączy on Virginia Beach z hiszpańskim Bilbao, a stamtąd, za pośrednictwem już istniejącej infrastruktury wyśle dane do Europy, Afryki i Azji. MAREA zostanie położony na południe od większości transatlantyckich kabli, które zwykle biegną z regionu Nowego Jorku.

Dell zbudował najszybszy superkomputer w Afryce

Dell zapewnia, że zbudowany przezeń superkomputer, który pokazano właśnie w RPA to najszybsza maszyna na Czarnym Lądzie. System Lengau korzysta z 40 000 rdzeni obliczeniowych, a jego wydajność wynosi 1 petaflops. Stanął on w siedzibie Council for Scientific and Industrial Research (CSIR) w Kapsztadzie. Nowa maszyna jest znacznie bardziej wydajna od poprzedniego superkomputera CSIR, Tsessebe, którego początkowa wydajność została zwiększona z 24,9 do 64,44 teraflopsów. Mimo większej wydajności Lengau zajmuje mniej miejsca niż jego poprzednik.

Nowy superkomputer mieści się w 19 szafach, w których znajduje się 1039 serwerów Dell PowerEdge z procesorami Intel Xeon. Większość z nich to maszyny PowerEdge C6320s. Znalazły się wśród nich też 24 maszyny R630s oraz 5 R930s.

źródło: gazeta Obywatelska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj