W lesie odnaleziono skarb sprzed 300 lat

skarb 1.jpg

W lesie koło Iławy (woj. warmińsko-mazurskie) znaleziono skarb. Znalezisko zostało już przekazane do Muzeum w Ostródzie. Niebawem będzie można oglądać go na stałej wystawie w tej instytucji.

Chodzi o 10 monet z XVII-XVIII wieku i pierścień. Odkrycia dokonał lokalny poszukiwacz za pomocą wykrywacza metali. Monety były podniszczone, ale poddano je konserwacji. Na wystawę trafią za tydzień.

Numizmaty były wówczas bardzo popularne w tej okolicy. Część z nich to monety pruskie (które wybijała mennica w Królewcu), reszta – habsburskie. Skarb odnaleziono w korzeniach drzewa, w pobliżu starego traktu, na głębokości 10-20 cm. Niewykluczone, że kiedyś skrywała je skórzana lub płócienna sakwa. Pierścień był pozłacany i opatrzony inicjałami ED. O kogo chodziło? Kompletnie nie wiadomo. Kosztowności zostały ukryte (lub zgubione) w 1. połowie XVIII wieku. Na pewno stało się to po roku 1711, o czym świadczy najmłodsza moneta w zbiorze.

Znaleziona sumka to 28 groszy. Można było za to wynająć ogrzewany pokój w gospodzie na tydzień, wypić 15 litrów piwa albo żywność na pół miesiąca. Była to więc stosunkowo spora kwota.

źródło: http://online.pl/496-w-lesie-odnaleziono-skarb-sprzed-300-lat

Foto: Hans Hillewaert, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj