Wrocław liderem pod względem zarobków i siły nabywczej

wrocław z logo.jpg

W klasyfikacji europejskiej polskie miasta wypadły lepiej tylko od Rosji, a w generalnej również plasują się bliżej końca rankingu. W ocenie polskich miast, punktem odniesienia była Warszawa, gdzie płace są najwyższe w naszym kraju, informuje interia.pl. W rankingu polskich miast Wrocław jest liderem pod względem siły nabywczej oraz średniej rocznej pensji, wyprzedzając stolicę. Wrocław pozostaje również na pierwszym miejscu pod względem siły nabywczej. W Bydgoszczy, gdzie przeciętne zarobki są najniższe pośród badanych miast, koszt utrzymania jest o 14,5% niższy niż w Warszawie, a siła nabywcza o blisko 10%.

Według raportu Niemcy to lider rankingu pod względem zarobków i siły nabywczej. Mieszkańcy Frankfurtu z przeciętnym rocznym wynagrodzeniem szacowanym na 269,006zł i niemal dwukrotnie wyższym kosztem utrzymania w porównaniu do m. st. Warszawy są na szczycie rankingu badanych miast w Europie.

Analitycy Adzuna obliczyli indeks siły nabywczej dla każdego miasta, w oparciu o indeks „Cost of Living With Rent Index (Current)” internetowej bazy danych Numbeo. Punktem odniesienia dla wskaźnika kosztów utrzymania jest Warszawa, której wskażnik kosztów utrzymania i siły nabywczej to 100. Wskaźnik siły nabywczej pokazuje względną siłę nabywczą w zakupie towarów i usług w danym mieście dla osoby o przeciętnym wynagrodzeniu. Na przykład, jeżeli siła nabywcza jest równa 40, oznacza to, że mieszkańcy tego miasta z przeciętnego wynagrodzenia może sobie pozwolić na zakup 60% mniej typowych towarów i usług niż mieszkańcy m. st. Warszawy z przeciętnego wynagrodzenia.

Adzuna prowadzi działalność w Afryce Południowej, Niemczech, Australii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Indiach, Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Rosji. Dane na temat przeciętnych wynagrodzeń pozyskano z bazy danych Adzuna na podstawie wakatów dostępnych w maju 2016 r.

źródło: http://solidarnosc.wroc.pl/wroclaw-liderem/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ