Wrocław: Radni PiS doprowadzili do bezpłatnego parkowania w soboty

parkingi.jpg

W soboty w strefach (A, B, C) miejskiego parkowani nie będzie opłat – zdecydowali miejscy radni. Projekt uchwały został złożony przez radnych PiS.

W uzasadnieniu uchwały czytamy:

Nie widać merytorycznego uzasadnienia dla rozróżniania soboty jako – co do zasady – dnia wolnego od pracy w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy od niedzieli. Podstawową przesłanką poboru opłat w dni robocze jest zapewnienie możliwości mieszkańcom Wrocławia załatwienia spraw urzędowych, albowiem opłata motywuje do krótkotrwałych postojów i pozwala na w miarę efektywne wykorzystanie powierzchni parkingowej centrum miasta. W soboty większość urzędów nie funkcjonuje, w konsekwencji cel wprowadzenia opłaty wydaje się iluzoryczny. Podkreślić należy, że art. 1 u.d.p. statuuje zasadę, zgodnie z którą korzystanie z dróg przez każdego jest bezpłatne, a wszelkie wyjątki winny znajdować swoje silne merytoryczne i aksjologiczne podstawy. Zdaniem wnioskodawców nie ma żadnych racjonalnych podstaw do pobierania opłat w soboty, w sytuacji, gdy z dniem 1 maja 2001 r. wprowadzono prawnie uregulowany pięciodniowy tydzień pracy, w którym co do zasady sobota jest dniem wolnym. Mając na uwadze powyższe, a także w celu uniknięcia zarzutów o bezprawność pobierania opłaty w sobotę, przedmiotowa uchwała wydaje się być jak najbardziej uzasadniona- refeferował radny PiS, Marcin Krzyżanowski

ZDiUM do wprowadzenia nowych zasad musi się przygotować: – Przede wszystkim musimy przeprogramować parkomaty, aby nie uwzględniały opłat w soboty i zmienić zasady parkowania zapisane na tablicach przy parkingach – mówi Ewa Mazur, rzecznik prasowa ZDiUM.

Czytaj: Wrocław zadłużony, ale kredyty weźmie – 150 milionów złotych. Oczywiście spłacą podatnicy

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ