40. rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza

ks roman.jpg

W Mircu odbędą się dziś obchody 40. rocznicy śmierci ks. Romana Kotlarza i bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r. Uroczystości upamiętniające rozpoczną się o godz. 15.30 w gimnazjum w Mircu.

W ramach uroczystości nastąpi wręczenie nagród w konkursie historycznym, otwarcie wystawy poświęconej ks. Romanowi Kotlarzowi pt. „Ksiądz musi zaprzestać” oraz prelekcja na temat jego życia i działalności.

W kościele pw. św. Leonarda w Mircu sprawowana będzie Msza św., a przed pamiątkową tablicą zostaną złożone kwiaty. Uczestnicy uroczystości udadzą się także do sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, gdzie złożą kwiaty w Grocie ks. Kotlarza oraz wezmą udział w Drodze Krzyżowej.

Radosław Koniarz, jeden z organizatorów podkreśla, że w Mircu, gdzie ks. Kotlarz pracował przez dwa lata pamięć o nim jest wciąż żywa.

– Ks. Roman Kotlarz niestety nie był u nas zbyt długo, bo niecałe dwa lata. (…) Z literatury i z opowiadań ludzi, którzy dobrze go pamiętają, wspominają ks. Kotlarza jako duszpasterza, który poświęcił się na terenie parafii Mirzec pracy z dziećmi i z młodzieżą. To generalnie było głównym jego działaniem, i tak jest tutaj zapamiętany przez lokalną społeczność.  Także myślę, że ten konkurs, który został ogłoszony i przeprowadzony też w jakiś sposób się wiąże z tymi wydarzeniami związanymi z ks. Kotlarzem – zaznacza Radosław Koniarz.

Ks. Roman Kotlarz był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie k. Radomia. 25 czerwca 1976 r. w Radomiu, widząc tłum demonstrantów protestujących przeciwko podwyżce cen, przyłączył się do nich, a następnie stojąc na schodach kościoła św. Trójcy udzielił im błogosławieństwa. Od tego czasu był systematycznie wzywany i katowany przez funkcjonariuszy SB. Zmarł 18 sierpnia 1976 r. z powodu obrażeń odniesionych wskutek pobicia.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/40-rocznica-smierci-ks-romana-kotlarza/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ