3 mld zł na rozwój polskich start-upów

mateusz morawiecki 6.jpg

Prawie 3 mld zł zostanie zainwestowane w rozwój start-upów w Polsce w ramach programu Start in Poland opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Radą ds. Innowacyjności. „Program może być szansą dla setek polskich firm i innowatorów” – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Program Start in Poland został zaprezentowany przez wicepremierów Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina w trakcie kongresu Impact’16, który w środę rozpoczął się w Krakowie.

„Dziś rozpoczynamy program Start in Poland, który może być ogromną szansą da rozwoju innowacyjnych projektów, produktów i usług dla setek polskich przedsiębiorstw i innowatorów, którzy mogą zadziwić świat” – mówił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. „To może być też wielki wspaniały pomost współpracy pomiędzy nauką i biznesem” – dodał.

Jak podkreślił, będzie to największy tego typu program w Europie Środkowej i Wschodniej, skupiający działania dotychczas rozproszone i realizowane na mniejszą skalę przez różne instytucje.

Morawiecki zapowiedział, że program będzie dysponował blisko 3 mld zł ze środków publicznych pochodzących z funduszy europejskich, tj. Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020. Drugie tyle – według jego zapowiedzi – mają dać fundusze venture capital z całego świata, inwestujące w obiecujące przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich rozwoju. „One zapewnią rynkowe podejście z najlepszymi parametrami biznesowymi” – ocenił.

W ramach programu firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej. Adresowany jest on również do podmiotów zagranicznych.

Jak podkreślili przedstawiciele obu ministerstw, celem jest synergia nauki i gospodarki oraz wsparcie innowacji, stąd wspólne zaangażowanie resortów rozwoju oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Kluczową rolę w realizacji programu odegra Polski Fundusz Rozwoju, który pozwoli skonsolidować środki na instrumenty kapitałowe skierowane do start-upów.

Polski Fundusz Rozwoju w ramach programu Start in Poland stworzy PFR Ventures, czyli największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformę inwestycji kapitałowych w innowacyjne spółki na wczesnym etapie rozwoju. PFR Ventures będzie odpowiedzialny za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi typu venture capital o wartości 2,8 mld zł. Będzie wspierał rozwój polskiego rynku venture capital i nowych technologii.

Według szacunków resortu rozwoju w ciągu najbliższych siedmiu lat w Polsce ma szansę powstać i rozwinąć działalność 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie zdolne konkurować na rynkach zagranicznych.

Start-upy przejdą autorski program stworzony w partnerstwie korporacji z doświadczonymi akceleratorami, dzięki któremu uzyskają nie tylko wsparcie finansowe, ale też dostęp do wysokiej klasy mentorów, zasobów, kompetencji, infrastruktury, nowych klientów i rynków zbytu.

Program Start in Poland został zaprezentowany podczas dwudniowego kongresu nowej gospodarki Impact’16, którego głównym tematem jest tzw. czwarta rewolucja przemysłowa i jej wpływ na rozwój ekonomii, technologii oraz społeczeństwa. Kongres odbywa się przy wsparciu i z udziałem kluczowych osób odpowiedzialnych za rozwój polskiej gospodarki i wzrost jej innowacyjności.

źródło: gazeta Obywatelska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj