Państwo wesprze Polaków oszczędzających na mieszkanie

budynek.jpg

W 2019 r. będą wypłacane pierwsze premie, którymi państwo wesprze Polaków oszczędzających na mieszkania. W „Rozmowach Niedokończonych” w TV Trwam wiceminister Kazimierz Smoliński powiedział, że prowadzone są prace z Ministerstwem Finansów nad sposobem funkcjonowania tego systemu.

Jednym z rozwiązań mogłyby być indywidualne konta mieszkaniowe. Mogłyby one być zakładane m.in. w bankach spółdzielczych, czy kasach oszczędnościowych. Po minimalnym okresie oszczędzania, który ma wynosić 5 lat, będzie można co roku dostawać premię od państwa. Środki mogą trafić na dowolny cel mieszkaniowy – poinformował Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

– Wysokość tej premii jeszcze w tej chwili nie jest znana. Nie mogę powiedzieć, że ona może się wahać powyżej 5 proc.; to i tak jest dużo. Zaczynamy od niższego oprocentowania. Jeżeli Skarb Państwa będzie w stanie podwyższyć to oprocentowanie, to chętnie to zrobimy. Dlatego wprowadzamy premię dopiero od 2019 roku, dlatego że w 2018 roku kończy się program „Mieszkanie dla młodych”. Rząd na 2018 rok przewiduje dopłaty do programu MDM ponad 700 mln i chcemy, aby w 2019 roku, podobna kwota z Budżetu Państwa została przeznaczona na dopłaty do systematycznego oszczędzania –zaznacza Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Rząd zaproponował utworzenie Narodowego Programu Mieszkaniowego, który zostanie przyjęty na przełomie III/IV kwartału. Program pomocowy „Mieszkanie plus” opiera się na trzech podstawowych filarach, których zamierzeniem jest przede wszystkim zwiększenie ilości mieszkań do wynajmu oraz tańszy do nich dostęp. Jednym z nich jest właśnie systematyczne oszczędzanie.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/panstwo-wesprze-polakow-oszczedzajacych-na-mieszkanie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj