Podejrzane transakcje w PZU na miliardy złotych

pzu.jpg

Zakup systemu informatycznego, na którym PZU miał stracić 200 mln zł, to wierzchołek góry lodowej. Stanowisko prezesa PZU Życie stracił Dariusz Krzewina. Planowane są kolejne audyty w siedzibie ubezpieczyciela – dowiedziała się „Gazeta Polska Codziennie”.

Kontrolowany przez skarb państwa gigant ubezpieczeniowy PZU był przez lata wykorzystywany przez ludzi związanych z rządem PO-PSL do robienia intratnych interesów. Audyt zlecony przez Michała Krupińskiego, prezesa ubezpieczyciela, wykazał, że wiele transakcji z tego okresu, opiewających na miliardy złotych, budzi poważne wątpliwości. Z informacji „Codziennej” wynika, że o wykrytych nieprawidłowościach został poinformowany Dawid Jackiewicz, minister skarbu. – PZU jest spółką giełdową, więc o wszelkich istotnych zdarzeniach spółka poinformuje rynek w komunikatach giełdowych – przyznał wydział prasowy resortu skarbu.

Pierwszym efektem audytu było odwołanie w piątek Dariusza Krzewiny ze stanowiska prezesa PZU Życie. Szefem tej kluczowej w grupie spółki został za czasów Jaromira Netzla. Jednak z PZU był związany od wielu lat. Bardzo dobrze radził sobie tam również za rządów PO-PSL. Powodem odwołania Krzewiny z PZU Życie było zawiadomienie skierowane do Centralnego Biura Antykorupcyjnego przez prezesa Krupińskiego. Jak już pisała „Codzienna”, chodzi o podejrzenie nieprawidłowości, do jakich doszło w związku z umową na wdrożenie systemu informatycznego Graphtalk, którą PZU Życie podpisał w październiku 2004 r. m.in. z firmąProkom Software Ryszarda Krauzego. Realizowany do 2013 r. projekt nawet nie został wdrożony. Straty – jak wynika z audytu – sięgnęły 200 mln zł. Jedną z osób wymienionych w zawiadomieniu do CBA jest właśnie Krzewina.

Dzień po złożonym zawiadomieniu, 15 czerwca br., agenci CBA weszli do siedziby PZU. Zabezpieczyli dokumenty i dane informatyczne na serwerach i w komputerach firmy.

Mimo odwołania go ze stanowiska prezesa PZU Życie Krzewina cały czas pozostaje wiceprezesem PZU. Zasiada też w radach nadzorczych spółek należących do państwowego ubezpieczyciela, m.in. w Otwartym Funduszu Emerytalnym PZU Złota Jesień, który dysponuje miliardami złotych odłożonymi przez Polaków na emerytury.

Z nieoficjalnych informacji „Codziennej” wynika, że jeszcze w tym tygodniu ma rozpocząć się audyt w PZU Życie, OFE PZU Złota Jesień i innych spółkach grupy. W ten sposób prezes Krupiński chce dokładnie zbadać działalność tych podmiotów w ostatnich latach. – Decyzja zależy od całego zarządu, w którym wciąż zasiada Krzewina. Jeśli pomysł zyska wsparcie resortu skarbu i uda się przeprowadzić audyt, na jaw mogą wyjść nowe nadużycia i wątpliwe transakcje, w których brał udział m.in. fundusz Złota Jesień – mówi „Codziennej” zastrzegająca anonimowość osoba związana z PZU.

Cały tekst w „Gazecie Polskiej Codziennie”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj