Oleśnica: Polsko-francuska wymiana młodzieży

f.jpg

Wymiana ze szkołą we Francji wpisała się na stałe w kalendarz Gimnazjum nr 3 im. Podróżników i Odkrywców Polskich w Oleśnicy. W październiku 2015 roku gościliśmy grupę z College St. Exupery w Jaunay-Clan (mieście partnerskim Oleśnicy), a rewizyta miała miejsce na przełomie maja i czerwca. 

Grupa 23 gimnazjalistów wraz z trzema opiekunami wyjechała do Francji wczesnym rankiem w piątek, 27 maja.

Strona francuska przygotowała bogaty program, który rozpoczął się w upalną sobotę piknikiem rodzinnym w urokliwym miejscu o nazwie Saint Cyr.

Niedziela upłynęła pod znakiem zabawy w parku rozrywki Futuroscope. Mnóstwo atrakcji i futurystyczna architektura tego miejsca wywarły na nas niezapomniane wrażenie. Jest to miejsce, w którym każdy – bez względu na wiek – może się poczuć rewelacyjnie.

W poniedziałek odkrywaliśmy historyczne miasto Poitiers – stolicę regionu Poitou-Charentes, które zasłynęło m.in. jako miejsce bitwy w 732 r., w wyniku której Karol Młot pokonał wojska arabskie.

We wtorek odbyliśmy podróż do odległego o 150 km La Rochelle, kurortu nad Oceanem Atlantyckim. Spacer z przewodnikiem wąskimi, skąpanymi w pięknym słońcu uliczkami, dał nam niebywałą radość, tym bardziej, że opuściliśmy deszczowe Jaunay-Clan. Wizyta w oceanarium nastroiła nas niezwykle pozytywnie: mogliśmy podziwiać gatunki morskich stworzeń od najmniejszych okazów, widocznych tylko pod mikroskopem, do olbrzymich, siejących grozę rekinów.

Środę rozpoczęliśmy od wizyty w ratuszu, gdzie zostaliśmy przyjęci przez władze miasta: burmistrza, przedstawicieli wydziału oświaty oraz panią dyrektor. Przemówienia, podziękowania, wymiana prezentów, upominków, uściski, pozowanie do zdjęć itp., a wszystko to w bardzo miłej atmosferze. Poczuliśmy, że jesteśmy przyjmowani niezwykle serdecznie.

Tego samego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w różnych lekcjach, np. geografii, historii, biologii, muzyce, matematyce, języku angielskim czy francuskim.

Popołudnie spędziliśmy w niezwykłym miejscu La vallee des Singes – 18-hektarowym zoo, gdzie na wolności żyje wiele gatunków małp, takich jak szympanse, goryle, gibony, pawiany, lemury, makaki, kapucynki i wiele innych.

W ostatnim dniu naszego pobytu zwiedziliśmy dwa zamki: jeden z wielu słynnych zamków nad Loarą – w Chenonceau (znany tym, którzy czytali powieść „Pan Samochodzik i Fantomas”, jako główne miejsce akcji) – piękny, okazały, z doskonale, w najdrobniejszych szczegółach, utrzymanymi komnatami, oraz Zamek Clos Luce, w którym to domu Leonardo da Vinci żył szczęśliwy przez trzy ostatnie lata swojego życia, malując i pracując nad tysiącami swoich pasji.

Wspaniałym podsumowaniem  pobytu było przyjęcie zorganizowane przez rodziny, które nas gościły. Zadbano o najdrobniejsze szczegóły: od bogatego menu począwszy, poprzez oprawę muzyczną imprezy, o jaką zadbał DJ, na wspólnym zapaleniu latających lampionów skończywszy. Ten niezwykły wieczór zapamiętamy na długo.

W piątkowy ranek rozpoczęła się nasza droga powrotna, która również obfitowała w całą masę przygód, ale najważniejsze jest to, co pozostało w naszej pamięci.

Trzecia edycja projektu wymiany ze szkołą we Francji (podobnie jak dwie poprzednie) zakończyła się ogromnym sukcesem, o czym świadczyć może fakt, iż młodsze rodzeństwo francuskich nastolatków zadeklarowało chęć wzięcia w niej udziału. Dla nas to najlepsza recenzja.

Neonila Kuropka – lider projektu wymiany

źródło: olesnica.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj