Wielka Brytania – walka z korupcją

pieniadze 2.jpg

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział walkę z kupowaniem ekskluzywnych posiadłości w kraju za brudne pieniądze, a także ujawnienie nazwisk właścicieli fikcyjnych firm piorących gotówkę na londyńskim rynku nieruchomości. Ogłosił, że decyzja ta wpisuje się w plan walki z korupcją, dzięki któremu Wielka Brytania nie stanie się „bezpieczną przystanią dla brudnych pieniędzy z całego świata”.

Premier przyznał, że brytyjskie władze zdają sobie sprawę, że niektóre z bardzo drogich nieruchomości w kraju, zwłaszcza w Londynie, są kupowane przez zagranicznych obywateli za pośrednictwem anonimowych firm krzaków. Część z tych posiadłości nabywana jest za nielegalnie pozyskane środki.

Londyńskie nieruchomości należą do najdroższych na świecie; w połączeniu z trudnym do podważenia prawem własności i łagodniejszymi niż w innych krajach przepisami dotyczącymi nabywania nieruchomości przez obcokrajowców czyni to z brytyjskiej stolicy atrakcyjne miejsce do lokowania nielegalnie zdobytej gotówki.

Zagraniczne spółki posiadają w Anglii i Walii nieruchomości, których wartość szacuje się na ok. 122 mld funtów. Premier zapowiedział też utworzenie w najbliższych miesiącach centralnego rejestru ok. 100 tys. aktów własności ziem i nieruchomości będących w posiadaniu firm zagranicznych.

Rozwiązania zapowiedziane przez Camerona spotkały się z przychylnością zwalczającej korupcję organizacji Global Witness. Uznała ona, że większa jawność danych skutecznie odstraszy przestępców szukających sposobu na ukrycie brudnych pieniędzy.

źródło: gazeta Obywatelska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj