Wrocław: Lodołamacze 2016 – wystartował konkurs dla pracodawców

lodo lamacze.jpg

Osoby niepełnosprawne mogą być świetnymi pracownikami, ale najpierw trzeba dać im szansę. Na Dolnym Śląsku i województwie opolskim właśnie ruszył konkurs i kampania na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych „Lodołamacze 2016”. To już XI edycja konkursu, który organizowany jest od 2006 r. W tym roku ambasadorem akcji został aktor Konrad Imiela. 

Kim są lodołamacze?

To ludzie, firmy, instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, czyli „przełamują lody obojętności” (to motto konkursu). Zatrudniają niepełnosprawnych i stwarzają im coraz lepsze warunki pracy. Jednocześnie pokazują, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem zaangażowanym w budowanie sukcesu firmy. 

 Ideą konkursu jest przede wszystkim przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych oraz integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym. 

– Nie dzielmy pracowników na pełno i niepełnosprawnych, tylko na dobrych i złych – apeluje do szefów firm oraz instytucji Barabara Pokorny, przewodnicząca Krajowej Rady POPON (Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych).  

Dla kogo konkurs?

W szczególności adresowany jest do tych przedsiębiorców, którzy wiedzą jak duże znaczenie w procesie rehabilitacji zawodowej i integracji ludzi pełno i niepełnosprawnych ma praca. Z danych dotyczących poprzednich edycji Lodołamaczy wynika, że rośnie liczba pracodawców biorących udział w konkursie.

– Takie konkursy i plebiscyty są także dobrym pretekstem, aby zachęcić samych niepełnosprawnych, by nie siedzieli w domu i poszli do pracy. Wtedy mają szansę się spełnić, realizować swoje pasje – podkreśla Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta ds. osób niepełnosprawnych. 

Aktorzy zachęcają

Konrad Imiela, ambasador tegorocznej edycji konkursu i dyrektor artystyczny teatru zaznacza, że Teatr Muzyczny Capitol od lat wspiera osoby niepełnosprawne. – Zatrudniamy takie osoby i mam dobre doświadczenia z nimi jako pracownikami – dodaje.

W ubiegłym roku twarzą konkursu była aktorka Magdalena Kumorek, która dostała właśnie rolę kobiety na wózku w filmie „Słaba płeć?”. – Przygotowując się do roli musiałam uczyć się jazdy na wózku i wtedy zrozumiałam jak ciężko jest osobom niepełnosprawnym, jak dosłownie mają: pod górkę – opowiadała.

Konkurs składa się z 2 etapów: regionalnego i centralnego. Najpierw niezależne kapituły na podstawie nadesłanych informacji wyłonią finalistów regionalnych. Zwycięzcy I etapu przechodzą automatycznie do centralnego etapu konkursu, w którym kapituła wyłoni ogólnopolskich Lodołamaczy 2016. Laureatów poznamy we wrześniu. Statuetki lodołamaczy zostaną wręczone laureatom na gali w Warszawie.

W województwie dolnośląskim mieszka ok. 380 tys. osób niepełnosprawnych, którzy stanowią 13,2 proc.ogółu ludności. Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi 22,5 proc. Na Dolnym Śląsku tylko 13,3 proc.

źródlo: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj