Wrocławska Policja i Multikino razem na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży!

dzieciaki mutikino.jpg

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu oraz ogólnokrajowa sieć kin rozpoczęły współpracę w zakresie działań prewencyjnych skierowanych do wrocławskich uczniów. Pierwsze spotkania będące owocem kooperacji już za nami!

W pierwszej części spotkań głos zabierał sierż. Łukasz Raczkowski – specjalista Zespołu Prewencji Kryminalnej i Profilaktyki Społecznej wrocławskiej KMP z zakresu problematyki cyberprzemocy. Prelegent omawiał zagadnienie dotycząceagresji i przestępczości w internecie. Przedstawiał branżowe pojęcia (m.in. hejting, seksting) oraz ich znaczenie. Dodatkowowskazywał zagrożenia, na jakie narażeni są młodzi użytkownicy Internetu, w tym: niewłaściwe treści, pornografia, kontakty z pedofilami, oszustwa i wyłudzenia czy też kradzieże haseł a nawet całych tożsamości.

W następnej części spotkań na scenę wychodziła sierż. szt. Justyna Szeglowska, również z Zespołu Prewencji Kryminalnej i Profilaktyki Społecznej KMP Wrocław. Prelegentka poruszała temat odpowiedzialności prawnej nieletnich. Młodzież dowiedziała się jak należy rozumieć takie pojęcia jak: nieletni, czyn karalny oraz demoralizacja. Następnie omówione zostałykonsekwencje dokonania przez nieletniego czynu karalnego oraz uprawnienia Policji w stosunku do takiej osoby. Wszystko to w oparciu o Ustawę z dnia 26 października 1982 o postępowaniu w sprawie nieletnich.

Spotkania były też doskonałą okazją do zaprezentowania młodzieży zawodu policjanta. Na kinowym wyświetlaczu emitowany był plakat zachęcający do wstąpienia do służby. Być może wśród obecnych na spotkaniu uczniów są przyszli komendanci i naczelnicy?

Z uwagi na zbliżające się wakacje część spotkań poświęcona była bezpiecznemu wypoczynkowi. Policjanci uczulili młodzież nie tylko na zagrożenia czyhające podczas dalekich podróży, ale również podczas wypoczynku w domu czy na podwórku.

Wakacje to dla wielu młodych ludzi „czas inicjacji”. Stąd nie obyło się bez rozmów na temat alkoholu, narkotyków czy też dopalaczy. Dodatkowo zwróciliśmy uwagę na nawiązywanie wakacyjnych kontaktów. Niestety nie każda nowopoznana osoba ma wobec nas czyste intencje. Warto o tym pamiętać! – zaapelowała sierż. szt. Szeglowska.

W dotychczasowych spotkaniach wzięło udział prawie 150 uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 23 im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, Gimnazjum Nr 19 im. Zbigniewa Herberta oraz Gimnazjum Nr 27 im. Ossolineum. To były ostatnie spotkania przed przerwą wakacyjną. We wrześniu wrócimy do projektu ze zdwojoną siłą! 

źródło: wroclaw.policja.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj