Żakowski histerycznie opłakuje Brexit

zakowski.jpg

„Jaka ciemna elita doprowadziła swoje społeczeństwo do szaleństwa?” – pyta Jacek Żakowski na antenie Radia Tok FM, gdzie wspólnie z Tomaszem Lisem, Wiesławem Władyką i Tomaszem Wołkiem rozpaczali nad wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

„Kiedy społeczeństwo wypowiada się w jakiejś sprawie, to trzeba zapytać, co je do tego doprowadziło

„Prorokiem wielkim był Jacek Kurski – stwierdził  Tomasz Wołek. – Okazuje się, że ciemny lud jest wszędzie. Jest nawet w takich cywilizowanych krajach, o tak ustabilizowanej demokracji, jak Anglia czy Ameryka” – skwitował, na co obruszył się Jacek Żakowski.

– Dlaczego ciemny lud?  Ja bardzo protestuję, jeżeli jesteście przeciwnikami demokracji, to trudno. Ale moim zdaniem, kiedy społeczeństwo wypowiada się w jakiejś sprawie… – mówił Żakowski.

– Tak jak w 1933 r. w Niemczech – wtrącił Tomasz Lis.

– To trzeba zapytać, co je do tego doprowadziło – ciągnął Żakowski. – Jaka ciemna elita doprowadziła swoje społeczeństwo do szaleństwa, kiedy ono podejmuje złą decyzję. To są reakcje – podkreślił, przypominając książkę „Paradoks globalizacji” Daniego Rodrika.

– Nie da się pogodzić globalizacji z suwerennością i z demokracją. I że trzeba zmienić model globalizacji, bo to rozpieprza demokrację – zaznaczył Żakowski.

– To, co mówisz, potwierdza, że diagnozy lewicowe są bardzo bliskie diagnozom nacjonalistów, np. polskich – wtrącił się Lis.

– Chodzi o to, żeby wesprzeć nacjonalistów, ale żeby ich zatrzymać. Bo są odpowiedzią na sytuację. Oni nie spadli z kosmosu – zaznaczał Żakowski.

– Ale jak zatrzymać tę globalizację, bo nie bardzo wiem – dopytywał Lis.

– Globalizacja jest produktem kilku traktatów podpisanych przez rządy – tłumaczył Żakowski.

– Globalizacja to w tym samym stopniu jest Facebook, Twitter, Aple i tysiąc innych firm – wtrącił się Tomasz Lis.

– Nie mówimy o narzędziach komunikacji, o warunkach funkcjonowania gospodarek i społeczeństw. To są traktaty – tłumaczył Żakowski. Wątek ten przerwał jednak Wiesław Władyka, twierdząc że to rozmowa na inną okazję.

– Możemy przyjrzeć się ostatniemu 20-leciu, w jaki sposób zrodziły się te determinanty i fatalizmy, które doprowadziły nas w tej chwili do tego momentu – stwierdził Władyka. – Ale po drodze jest mechanizm czysto demokratyczny, który polega na tym, że Cameron wymyśla referendum w społeczeństwie i demokracji, która nie zna tego typu zachowania – tłumaczył. – Robi ryzykowny ruch, gra małą grę partyjną i uruchamia potworny mechanizm, który wywala całą Europę – dodał Władyka.

źródło: http://www.stefczyk.info/publicystyka/opinie/zakowski-histerycznie-oplakuje-brexit,17293251903#ixzz4CXSBRyOk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj