Kaczyński: konieczny jest kolejny traktat europejski

jarosław kaczynski nowy czerwony.jpg

Jarosław Kaczyński ocenił, że Europa potrzebuje nowego traktatu. Ma to być odpowiedź na referendum w sprawie opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Szef PiS zapewnił, że w Polsce referendum podobne do brytyjskiego nie zostanie przeprowadzone.

Kaczyński uważa Brexit za „niedobry”. Jego zdaniem trzeba sformułować „pozytywną odpowiedź”, czyli przeprowadzić reformę Unii. Reforma ta będzie jednocześnie stanowić ofertę dla Zjednoczonego Królestwa. Zdaniem Kaczyńskiego należy dokładnie sprecyzować kompetencje Unii i państw członkowskich. Zasady jednomyślności nie da się utrzymać (w UE jest zbyt wiele krajów), ale można poszerzyć listę spraw, które byłyby podejmowane w sposób jednomyślny.

Prezes ocenił, że w Polsce nie ma pomysłów zorganizowania referendum ws. wyjścia z UE. Natomiast możliwe jest, że takie głosowania odbędą się w innych krajach, gdzie umacniają się nastroje eurosceptyczne (Francja, Holandia, Austria, Czechy).

Kaczyński skrytykował pomysł tzw. unii karolińskiej (Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Włochy i Niemcy). Powołanie wewnętrznego kręgu w UE doprowadzi do konfliktu z resztą państw i pogłębi różnice. Jest to droga najgorsza z możliwych i Polska nie wyrazi na to zgody. Jarosław Kaczyński podsumował, że koncepcje federalistyczne są z góry skazane na niepowodzenie. Europa jest Europą narodów i państw narodowych.

źródło: http://online.pl/586-kaczynski-konieczny-jest-kolejny-traktat-europejski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj