Schetyna zaniepokojony spotkaniem „szóstki” UE

grzegorz schetyna 1.jpg

„Sobotnie spotkanie w Berlinie sześciu szefów dyplomacji krajów założycielskich UE jest „niepokojącym sygnałem” – uważa szef PO Grzegorz Schetyna. „Warto zrobić wiele, aby nie dopuścić do Europy dwóch prędkości, aby „nowe” kraje UE miały wpływ na najważniejsze decyzje” – postulował.

Schetyna, w sobotę na konferencji prasowej w Bydgoszczy, skrytykował też propozycję Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą potrzeby nowego traktatu europejskiego po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu UE. „Z kim on chce zmieniać traktat europejski, gdzie znajdzie partnerów?” – pytał. Prezes PiS potrzebę nowego traktatu podniósł w piątek. „Trzeba przyjąć nowy, bardziej niż ten dotychczasowy, konsensualny sposób podejmowania decyzji. Nie mówię tutaj o pełnym powrocie do jednomyślności, bo przy tak dużej Unii nie jest to możliwe, ale trzeba bardzo dobrze sprecyzować i pewnie nieco rozszerzyć zakres spraw, które muszą być podejmowane jednomyślnie” – podkreślał Kaczyński w piątek. 

„Chciałem zapytać prezesa Kaczyńskiego, z kim on chce zmieniać traktat europejski, gdzie znajdzie partnerów, kto będzie chciał rozmawiać z nim na temat jego pomysłu? Jeżeli ktoś godzinę po dramatycznej decyzji Brytyjczyków, która ma wpływ na przyszłość tego wielkiego projektu europejskiego, zaczyna od szukania następnych przeciwników i mówi, że trzeba narzucić inne rozwiązania. Mówi to zupełnie samodzielnie, nie konsultując tego z nikim” – powiedział lider PO. Schetyna ocenił, że propozycja Kaczyńskiego „naprawdę potwierdza tylko, że jest na marginesie polityki europejskiej”. 

Szef Platformy podkreślił, że po opowiedzeniu się obywateli Wielkiej Brytanii za wyjściem z UE może nam grozić tzw. Europa dwóch prędkości „Polska po decyzji Brytyjczyków musi zostać w europejskim mainstreamie, musi mieć wpływ na politykę europejską. Mówię o tym od siedmiu miesięcy, od wyborów, że kluczem dla skutecznej polskiej polityki europejskiej jest szukanie i znalezienie w Europie partnerów i przyjaciół, a nie wrogów i przeciwników, co robią politycy PiS” – mówił. Zaznaczył, że Polska tak naprawdę nie ma partnerów. „Zdecydowaliśmy się na taką wąską współpracę z Grupą Wyszehradzką, kosztem Trójkąta Weimarskiego i relacji z innymi stolicami dużych krajów. Dzisiaj bardzo wyraźnie widać deficyt tej polityki europejskiej i błędy popełniane przez rząd i przez panią premier Szydło. Chciałbym, żeby można powiedzieć tak, że znowu będziemy mieli wpływ przez Trójkąt Weimarski, przez relacje z Berlinem i Paryżem na politykę europejską. Ale to nie będzie takie proste, bo wiele rzeczy po prostu zostało zrobionych źle” – krytykował Schetyna. 

źródło: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/schetyna-zaniepokojony-spotkaniem-szostki-ue-,17302150638#ixzz4CbkJ48ON

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj