Uroczysta sesja RM Wrocławia: zasłużeni dla miasta

honorowe.JPG

Przemarsz radnych i gości przez Rynek w asyście orkiestry dętej policji, a tuż przed południem koronacja króla kurkowego – tak w piątek, 24 czerwca, wyglądała  uroczysta sesja Rady Miejskiej Wrocławia, na której wręczone były: tytuły Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia. 

To najbardziej uroczysta w roku sesja Rady Miejskiej. Organizowana jest od 23 lat, zawsze 24 czerwca, czyli w dniu św. Jana Chrzciciela, patrona Wrocławia. W Sali Wielkiej Starego Ratusza wręczone zostaną tegoroczne tytuły Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia – najważniejsze wyróżnienia przyznawane przez władze miejskie osobom wybitnie zasłużonym dla Wrocławia.

– Honorujemy dziś osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla naszego miasta, których zaangażowanie i ciężka praca przyczyniają się do zmiany otaczającego nas świata na lepszy i piękniejszy. Rok 2016 jest dla Wrocławia i jego mieszkańców szczególny – nasze miasto nosi bowiem nie tylko zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, ale także Światowej Stolicy Książki UNESCO. To dzięki otwartości umysłów, pragnieniu zmian i realizacji kolejnych wyzwań – od tych najmniejszych do najbardziej ambitnych – Wrocław nieustannie się rozwija i dąży do realizacji nowych projektów, istotnych dla mieszkańców miasta i regionu – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

– Wśród nagrodzonych znajdziemy w tym roku osoby o niezwykłych historiach i wspaniałych osiągnięciach. Osoby oddane bez reszty służbie potrzebującym, lekarzy, twórców kultury, ludzi biznesu, edukacji i sportu. W imieniu Rady Miejskiej Wrocławia wszystkim nagrodzonym serdecznie gratuluję – dodaje Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

– Dziękuję wszystkim wyróżnionym za zaangażowanie, serce i optymizm, jakim dzielą się z nami, za wskazywanie drogi, którą warto podążać. Cieszę się, że są Państwo z nami i zarażają nas swoim entuzjazmem, przekazują wiedzę oraz doświadczenie. Proszę przyjąć gratulacje i najserdeczniejsze życzenia dalszych sukcesów oraz wielu wspaniałych inspiracji do realizacji kolejnych wyzwań – mówi Rafał Dutkiewicz.

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia Civitate Wratislaviensi Donatus otrzymali:

 • Adolf Juzwenko (ur. 1939) – historyk, nauczyciel akademicki, działacz opozycji demokratycznej, od lat kieruje Zakładem Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu
 • Karol Cyryl Modzelewski (ur. 1937) – polski historyk, mediewista, profesor nauk humanistycznych, działacz opozycji w okresie PRL.
 • Kornel Morawiecki (ur. 1941) – polityk, działacz opozycji antykomunistycznej, nauczyciel akademicki, marszałek senior Sejmu VIII kadencji.

Nagrody Wrocławia otrzymali:

 • Elżbieta i Stanisław Klimkowie – wydawcy, założyciele wydawnictwa Via Nova.
 • Brat Jerzy Adam Marszałkowicz (ur. 1931) – inicjator i współzałożyciel Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, bibliotekarz, anglista, furtian.
 • Zofia Teliga-Mertens (ur. 1926) – sybiraczka, od 1946 r. wrocławianka, w 1998 roku otrzymała za utracony na Wołyniu – rekompensatę: trzy bloki mieszkalne (w sumie 40 mieszkań) na osiedlu w poradzieckich koszarach w Szczytnicy w gminie Warta Bolesławiecka. Wraz z matką postanowiły przeznaczyć cały majątek dla Polaków powracających z Kazachstanu. Swoje osiedle nazwały Kresówką.
 • Krzysztof Wronecki (ur. 1945) – specjalista w zakresie chirurgii dziecięcej i kardiochirurgii, współtwórca Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Dolnośląskim Centrum Chorób Serca.
 • Akademia Wychowania Fizycznego – w tym roku obchodzi 70-lecie powstania. W dotychczasowej historii uczelni studia magisterskie ukończyło ponad 17 tysięcy absolwentów. Kilkakrotnie zajmowała I miejsce w różnych rankingach uczelni wychowania fizycznego w Polsce.

Nagrody Prezydenta Wrocławia otrzymali:

 • Marian Dymalski (ur. 1954) – działacz społeczny i sportowy, prezes Klubu Sportowego AZS Wrocław, Przewodniczący Komitetu Akademickich Mistrzostw Świata oraz Przewodniczący Komitetu Sportów Zimowych Uniwersjada. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.
 • Krzysztof Jakubczak (ur. 1963) – animator i organizator wrocławskiego życia muzycz­nego i kulturalnego, założyciel Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Kulturalnych Nasze Miasto Wrocław.
 • Andrzej Kosendiak (ur. 1955) – dyrektor Narodowego Forum Muzyki, artysta, dyrygent i pedagog; należy do najaktywniejszych muzyków i organizatorów życia muzycznego w Polsce.
 • Paweł Marchewka (ur. 1973) – twórca i prezes Techlandu, jednej z największych firm produkujących gry komputerowe.
 • Wincenty Mazurec (ur. 1942) – dyrektor Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, wybitny specjalista w dziedzinie systemu ratownictwa medycznego. Członek Krajowego Zarządu Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ.
 • Piotr Ponikowski (ur. 1961) – kardiolog, profesor nauk medycznych.
 • Fundacja Hobbit (zał. 1992) – z powodzeniem i sukcesami, już od niemal 25 lat, wychowuje, a także organizuje w sposób twórczy czas wrocławskim dzieciom i młodzieży.

źródlo: wroclaw.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj