Wrocław: Przegląd Sztuki Survival „Warsztat Pracy”

survivwal2016-jpg.jpg

Tegoroczne hasło Przeglądu Sztuki Survival to „Warsztat Pracy”. Artyści w tym roku wejdą w przestrzeń industrialną do Hali Fabryki Automatów Tokarskich Fat Haco przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Przegląd potrwa od 24 do 28 czerwca

Survival ro wyjątkowy przegląd sztuki organizowany we Wrocławiu od 14 lat. Jest interdyscyplinarnym wydarzeniem, w ramach którego artyści prezentują swoje prace w nietypowych przestrzeniach we Wrocławiu. W tym roku w dniach 24 – 28 czerwca Przegląd Sztuki SURVIVAL odbywa się pod hasłem „Warsztat pracy” w jednej z zabytkowych hal Fabryki Automatów Tokarskich (FAT HACO), wybudowanej w 1934 roku.

W poprzednich latach Survival odbywał się w opuszczonych miejscach, teraz jednak artyści będą musieli zmierzyć się z przestrzenią, w której obowiązują regulaminy BHP. Wprawdzie wybrana hala nie jest już używana do produkcji, ale znajduje się na terenie działającej fabryki automatów tokarskich. Idea 14. Survivalu będzie więc związana z tematem pracy, przemysłu, technologii i produkcji.

W ramach wystawy głównej Przeglądu specjalne realizacje artystyczne oraz projekty kuratorskie przygotują najciekawsi wrocławscy artyści, m.in. legendarna grupa LUXUS, Maciej Bączyk czy laureatka tegorocznej nagrody WARTO – Karina Marusińska.

Specjalnie na Survival grupa LUXUS przygotowuje swój najnowszy projekt. W hali ustawią obiekt przypominający mapę Polski. Praca będzie powstawać progresywnie na oczach publiczności.

Karina Marusińska głownie zajmuje się ceramiką, ale dla Survivalu przygotowała projekt o społecznym wymiarze. Wraz z dziennikarką radiowej Czwórki Beatą Kwiatkowską przeprowadziła badanie wśród pracowników fabryki FAT HACO skupiając się na zagadnieniu pracy rąk w wytwarzaniu obiektów. Nagrania pracowników fabryki mówiących o tym, czym są dla nich ręce będą częścią realizacji artystycznej.

Wnętrza hali i umieszczone w niej maszyny stały się też inspiracją dla artystów, którzy w swoich pracach odnoszą się do zagadnień związanych z wytwarzaniem, z produkcją i seryjnością.

W ramach Sceny Dźwiękowej artyści działający na pograniczu sztuk wizualnych i muzyki przepracują temat warsztatu pracy z dwóch perspektyw – historycznej i futurystycznej. Instalacjom dźwiękowym towarzyszyć będą słuchowiska, sety dj’skie oraz koncerty (m.in. wrocławskiego zespołu The Kurws). Program debat i pokazów filmowych pozwoli odbiorcom spojrzeć na prezentowane prace artystyczne i poruszaną przez nie problematykę ze znacznie szerszej perspektywy. Podczas 14. edycji Przeglądu, każdy zwiedzający będzie mógł zagłosować na najciekawszą, jego zdaniem, pracę artystyczną.

Kuratorkami 14. Przeglądu Sztuki Survival są Anna Stec i Anna Kołodziejczyk.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj