Bezpieczny wypoczynek nad wodą: Pamiętaj w 2015 w Dolnośląskim utonęły 23 osoby

policja motorowka.PNG

Piękna pogoda to wymarzona okazja do relaksu nad wodą. Nad bezpieczeństwem wszystkich osób kąpiących się lub wypoczywających w pobliżu zbiorników wodnych czuwać będą m.in. ratownicy i policjanci. Warto jednak samemu zadbać o to, aby pobyt nad wodą był bezpieczny i kojarzył się nam wyłącznie z radością oraz odpoczynkiem. 

Policjanci przypominają, że aby wypoczynek był bezpieczny wystarczy przestrzegać kilka podstawowych zasad i kierować się zdrowym rozsądkiem. 

• Najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych. W żadnym wypadku nie należy kąpać się w miejscach zabronionych. 

• Dzieci powinny korzystać z kąpielisk tylko pod nadzorem osób dorosłych. Konieczne jest tu stałe pilnowanie dzieci i przypominanie im zasad bezpiecznego przebywania nad wodą, ponieważ czasami wystarczy krótka chwila by doszło do nieszczęścia. 

• Korzystając ze sprzętu wodnego należy pamiętać o tym, że taki sprzęt powinien być sprawny i atestowany, a przebywające na nim osoby powinny mieć na sobie specjalne kamizelki. Szczególnie te osoby, które pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.

• Nie należy nadużywać alkoholu podczas wypoczynku nad wodą, a po jego wypiciu pamiętać o tym, że nie powinno się w takim stanie kąpać i korzystać ze sprzętów wodnych. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich i skłania do brawury, zwiększa też prawdopodobieństwo szoku termicznego oraz osłabia organizm. 

Policjanci przestrzegają też przed skakaniem na „główkę” do płytkiej wody o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.

Statystyki pokazują, że w okresie od czerwca do sierpnia 2015 roku na terenie województwa dolnośląskiego z różnych przyczyn niestety utonęły 23 osoby. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj