Dolnoślązacy widzą zanieczyszczone niebo

kosmos domena 2c.jpg

Nowy atlas nocnego nieba na świecie pokazuje, że 99 procent populacji Stanów Zjednoczonych i Europy widzi niebo tak przepełnione sztucznym światłem, że nie daje się zauważyć Drogi Mlecznej.

Fabio Falchi z włoskiego Instytutu Nauki i Techniki Zanieczyszczeń Świetlnych w Thiene ogłosił ukazanie się nowegoatlasu, który powstał przy użyciu 35 tysięcy obserwacji naziemnych i po 6 miesiącach zbierania danych w 2014 rokuza pomocą satelity. Atlas pokazuje najciemniejsze i najjaśniejsze miejsca planety w ostrym kontraście.

Większość populacji Czadu, Republiki Środkowoafrykańskiej i Madagaskaru żyje pod niemal nieskazitelnym niebem albo tam, gdzie światło stanowi mniej niż jeden procent jasności nieba.

Miejsca z dużymi teleskopami, jak obserwatorium koło San Diego w Kalifornii, starały się chronić nocne niebo, ale taka postawa w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zanikła.

Teraz kiedy coraz częściej publikowane są wyniki badań o negatywnych skutkach nadmiernej ekspozycji na światło, pojawił się wzrost zainteresowania walką z 24-godzinnym aktywnym trybem życia.

Foto: ESO

źródło: http://online.pl/580-widzimy-zanieczyszczone-niebo

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ